Platba v hotovosti je lidským právem, proto se obracíme na Listinu základních práv a svobod, míní senátorka Chalánková. Takové právo uhájí i běžné zákony, ujišťuje senátor Hilšer
Skupina senátorů navrhuje ústavně zakotvit právo na platbu v hotovosti. Také nezávislá senátorka Jitka Chalánková je přesvědčena, že je mnoho důvodů ji zachovat. Senátor Marek Hilšer (Marek Hilšer do Senátu) ale věří, že kvůli tomu není třeba měnit ústavu a že běžné zákony postačí.
„V době, kdy byla psána ústava a Listina základních práv a svobod, která je její součástí, nikdo nemohl předpokládat, že se dostaneme do situace, kdy bezhotovostní platby postupně vytěsňují platby hotovostní,“ uvádí v Pro a proti nezávislá senátorka Jitka Chalánková.
Čtěte také
Senátor Marek Hilšer soudí, že hotovostní platby zaručují jiné zákony. „Listina základních práv a svobod je navíc exkluzivním dokumentem v našem právním řádu, který by se neměl měnit, jak někoho napadne.“
„Ten tlak je jemný a postupný,“ tvrdí politička. „Například banky omezují počty bankomatů a argumentují tím, že je dotují, takže se převody peněz nakonec přesouvají do digitální oblasti.“
Zakotvenost tohoto práva v běžných zákonech navíc není úplně vyjasněná a my ji proto vyjasnit chceme.
Jitka Chalánková
Jakýkoliv tlak na bezhotovostní platby Hilšer prý osobně nevnímá. „Nechci obavy druhých zpochybňovat, ale také nevidím žádné vážné náznaky, že by dnes někdo směřoval k omezování hotovostních plateb. Proto nevidím důvod teď otvírat Listinu základních práv a svobod.“
„Naším návrhem tomu jdeme naproti, protože politik by měl předvídat, co hrozí. Zakotvenost tohoto práva v běžných zákonech navíc není úplně vyjasněná a my ji proto vyjasnit chceme. Navíc se běžné zákony mohou také běžně změnit,“ objasňuje Chalánková.
Hrozí, že tu bude celá řada nejrůznějších návrhů a Listina základních práv a svobod se opravdu stane trhacím kalendářem.
Marek Hilšer
Senátor je prý debatě na toto téma otevřen. „Ale nesahejme v tomto ohledu na ústavu, protože hrozí, že tu bude celá řada nejrůznějších návrhů a Listina základních práv a svobod se opravdu stane trhacím kalendářem.“
Čtěte také
„Právo na hotovost vyjadřuje lidské právo člověka, který nejen, že by technicky nezvládl nějakou bezhotovostní platbu, ale skutečně z nějakých závažných důvodů elektronicky platit prostě nechce. Je to vyjádření jeho lidského postoje a práva, proto se obracíme na Listinu,“ shrnuje Jitka Chalánková.
Politik souhlasí, že by stát neměl nikoho nutit k bezhotovostní platbě. „Ale máme tu normální běžné zákony, kterými my zákonodárci toto právo můžeme chránit a nemyslím si, že by teď bylo ohroženo,“ opakuje Marek Hilšer.
Poslechněte si celé Pro a proti. Moderuje Lukáš Matoška.
Související
-
Apple stále narušuje soukromí svých uživatelů a Evropa s tím nic nedělá, tvrdí whistleblower
Apple odposlouchává své zákazníky skrze službu Siri. S takovým obviněním přišel vloni spolupracovník firmy. Nyní se na protest rozhodl vystoupit z anonymity.
-
Bez hotovosti a bez soukromí. Jaký je život v čínských velkoměstech?
„Chtěly jsme vidět Čínu na vlastní oči, ale skutečnost překonala naše představy,“ shrnují architektky Markéta Mráčková a Barbora Šimonová dojmy z výzkumného pobytu.
-
Ubývající soukromí je na internetu dobře vidět, jedná se o...
Sociální sítě jsou stále více v kurzu. Profil na Facebooku má téměř jeden a půl miliardy lidí na zeměkouli, v Česku jsou to asi 4 milióny dvě stě tisíc lidí. Rostou...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.