Plastický chirurg Skála: Lidé čekají, že za měsíc se začnou fotit na Instagram. Jenže operace je i riziko

2. srpen 2021

Plastický chirurg Martin Skála se ke svému oboru dostal oklikou, když se nejprve vyučil uměleckým kovářem. Přesto má za sebou bohatou zkušenost operatéra, který dnes pomáhá lidem nejen vylepšovat jejich zevnějšek. „Vždy je potřeba se podívat, proč někdo plastickou operaci požaduje. Už jen to, že člověk do ambulance přijde, znamená, že ho to trápí,“ přibližuje.

Martin Skála, plastický chirurg

Pohnutky pro rozhodnutí vyřešit svou situaci operací jsou prý různé. „Většinou to je nějaký mindrák, což je dáno tím kolem nás, co je předkládáno jako ideál krásy. Občas je to osobní zkušenost s reakcí okolí.“

Chirurg nevidí při výkonu své profese rozdíl mezi onkologickými pacienty nebo estetickými výkony. „Pacientka, která prodělala rakovinu, si to nevybrala, nechtěla to. A žena, která má příliš velké prsy, které ji omezují a bolí ji záda, nebo ta, která zase nemá prsa žádná, si to také nevybrala.“

Čtěte také

„Po výkonu, když pacientku odoperujete, podaří se to a vidíte úplně jinou osobu, která je šťastná, tak pocit profesního uspokojení je u všech stejný.“

Lékaři ale na onkologické pacienty hledí jinak, uznává Skála. „Šlo jim o život, mnoho z nich je stále v dispenzáři a pořád je tam ten zdvižený prst, že by se nemoc mohla vrátit. Ale také jsou šťastné, když jim člověk vrátí sebevědomí ženskosti.“

Plastická chirurgie však není jen o zvětšování či zmenšování prsou, připomíná lékař. „To je jeden z půvabů oboru, protože na rozdíl od dalších chirurgických oborů není omezen lokalitou. Plastický chirurg operuje na zádech, na hlavě, na břiše, na nohách, prostě kde je potřeba.“

Plastická chirurgie obsáhne celé tělo a je pestřejší než chirurgie, která se tříští v rámci specializací.
Martin Skála

„To dnes mizí, protože v rámci specializací a superspecializací se chirurgie tříští. Takže máte chirurga, který dělá žlučové cesty, plicního nebo hrudního chirurga a tak dále. To jsou všechno výborní operatéři, ale jsou omezeni na nějakou část těla. Zatímco plastika obsáhne celé tělo a je to pestřejší.“

Kdy odmítá Martin Skála operovat? 

Výjimečně se stává, že Skála odmítne pacientovi zákrok provést: „Snažím se s lidmi povídat, což samozřejmě bere čas. Ale každý pacient potřebuje čas, aby doktor pochopil, co člověka k rozhodnutí podstoupit operaci vede.“

Čtěte také

„Jestli to, že výkon podstoupí, mu zlepší život, nebo ne. Pokud mám pocit, že výkon je zbytečný, ať už z hlediska proveditelnosti, nebo že ten člověk má jiný problém, který přenáší do nějaké anatomické nedokonalosti a operace mu nepomůže, tak v tom případě výkony odmítám.“

Plastický chirurg těm, kteří uvažují o zákroku, doporučuje: „Na výkon by člověk měl jít rozhodnutý a s vědomím toho, že to není ostříhání vlasů nebo kosmetika.“

„Každý sebemenší výkon s sebou nese možná rizika a vždy může dojít je komplikaci, více či méně závažné. Tělo může zareagovat nestandardně, třeba poruchou hojení nebo jizvením.“

Pokud člověk není schopen sám v sobě akceptovat, že existuje riziko operace, tak by na ni vůbec chodit neměl.
Martin Skála

Děje se prý často, že lidé na první konzultaci přicházejí s představou, že jde o jednoduchý zákrok.

„Čekají, že za čtrnáct dní odloží kompresní prádlo a za měsíc dávají fotky na Instagram. Ale tak to mnohdy není. Pokud člověk není schopen sám v sobě akceptovat, že existuje riziko operace, tak by na ni vůbec chodit neměl,“ uzavírá Martin Skála.

K čemu potřebuje plastický chirurg „olověný zadek“? Poslechněte si celé Hovory, Martina Skály se ptá Tatiana Čabáková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.