Dívku nucenou k prostituci zachránila kniha od Coelha, popisuje Palán, jak přišel ke svému námětu

27. prosinec 2024

Tahle kniha ti změní život, to je název titulu, která spisovateli, novináři a publicistovi Aleši Palánovi vyšla během tohoto roku. „Pro mě jsou knihy základní komunikační kód. Nejen s okolím, ale i sám se sebou. A to se týká knih, ke kterým přicházím jako čtenář i jako autor,“ popisuje v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.

„Učím se Vánoce, už nejsa dítětem, mít rád znovu a jinak. Částečně se mi to daří a částečně ten boj prohrávám. Ale uvědomuji si, že Vánoce a doba adventní s sebou nesou rizika,“ připouští spisovatel.

Čtěte také

O adventu pravidelně čte Boží troubu, kázání Svatopluka Karáska, evangelického faráře a undergroundového písničkáře. „Máme tam i věnování, které nám napsal těsně před svou smrtí, má to i tento osobní příběh. Já duchovnost nalézám primárně přes literaturu nebo přes kamarády faráře a farářky, ne tolik v liturgii,“ přiznává a vysvětluje:

„Pro mě je kniha podstatou, ze které vycházím. A je to pro mě nejbližší přítel, který může být po ruce. Nechávám si i knihy opakovaně přečtené, protože předpokládám, že se k nim můžu vracet a objevovat je nově a jiným způsobem.“

Kniha strůjcem změny

Nejnovější kniha Aleše Palána se jmenuje Tahle kniha ti změní život. Obsahuje rozhovory s několika lidmi, jimž kniha skutečně změnila život.

„Navázat kontakt bylo tentokrát docela snadné,“ říká a srovnává: „Když jsem dělal rozhovory se samotáři, šumavskými a jinými, se skrytými malíři, tak dostat se k sobě vzájemně a niterně vyžaduje schůdky.“ 

Pokud je ale schůdkem kniha, jde to podle něj samo. „Když si s tím přítelem, s respondentem, respondentkou začneme povídat o knize, která mu zacloumala životem a někdy člověku bez nadsázky zachránila život, tak je to bezpečné prostředí. Protože si povídáme jako by o něčem třetím, o písmenkách,“ popisuje Palán.

„A v nějaké chvíli se to prolomí a začneme si povídat o něm nebo o ní,“ dodává. 

Čtěte také

„Tyto vstupy do životů jsou opravdu velice, velice niterné. Byť by se mohlo zdát, že je to povídání o něčem, co může šustit papírem. Ale není to tak,“ zdůrazňuje spisovatel.

Nápad na knihu o knihách, které mění životy, přišel při setkání s dívkou, kterou Palán nazývá Kamila. Jde zároveň o jedinou respondentku, která zůstává v anonymitě.

„Vyprávěla mi svůj příběh, kdy byla ještě jako nezletilá donucena k prostituci. Byla vydírána nějakou mafií, pokusila se o sebevraždu a vydržela násilí ze strany mafie i klientů,“ popisuje. 

K cestě ven jí pak napomohla kniha Jedenáct minut od Paula Coelho, kterou si náhodou vytáhla z knihobudky na cestě za klientem.

„A když mi tohle na lavičce v parku jednoho moravského města říkala, tak jsem si uvědomil, že znám pár dalších lidí, kterým taky kniha zásadním způsobem nasměrovala život. Oslovil jsem je a následně se začal doptávat,“ uzavírá vyprávění o nápadu na vznik knihy spisovatel.

Které knihy Aleši Palánovi obohatily život? Čím je pro něj kontakt s respondenty? Proč může podle něj být naděje destruktivní? Poslechněte si celý pořad Hovory.

autoři: Eva Hůlková , jkd
Spustit audio

Související