Hledám s lidmi nastavení, ve kterém jim bude dobře, popisuje koučka a bývalá běžkyně Bergrová

26. prosinec 2024

Zuzana Bergrová, bývala vrcholová běžkyně, která ukončila svou kariéru na olympijských hrách v Londýně, se nyní věnuje koučinku. Kromě práce se sportovci se zaměřuje na témata spojená s hledáním odvahy k životní změně. Na svém webu používá termín životní transformace. Co se pod těmito slovy skrývá? „Lidé často přijdou s tím, že jsou nespokojeni. Nakonec může být příčina ve vnitřním nastavení,“ přibližuje v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.

Při koučinku s lidmi pracuje na hledání nastavení, ve kterém jim bude dobře. „Pro někoho to znamená pracovat na sobě, něco si uvědomit, zjistit, proč si nevěřím. Nebo se odpoutat od očekávání,“ popisuje. 

Za změnu se podle ní dají považovat i kroky, které jsou zdánlivě malé – například že si člověk vezme na sebe oblečení, ve kterém se cítí dobře, i když by se jeho rodičům nelíbilo.

Čtěte také

Tuto práci, kterou na sobě člověk udělal, přitom jeho okolí nemusí vůbec postřehnout. „Okolí si všimne, že je ta žena třeba veselejší, ale nic jiného. Člověk přitom mohl projít velkou vnitřní transformací, protože si něco uvědomil, nebo sebral odvahu něco udělat,“ říká Bergrová.

Podle ní lze člověka přirovnat ke stromu s kořeny, kmenem a větvemi. „Připadá mi, že lidé často dorazí s problémem, který je na konci té větvičky. Já se s nimi snažím dojít až ke kořenu, z čeho problém vychází. Když k tomu dojdeme, můžeme spravit i to, co je na konci větvičky,“ přibližuje. 

Doplňuje, že koučink není psychoterapie a úkolem koučů je především pomáhat lidem hledat řešení a nové perspektivy namísto soustředění se na problémy. A pokud kouč zaznamená známky závažnějších psychických potíží, měl by klientovi doporučit odborníka.

Síla mysli sportovců

Jakožto bývalá vrcholová atletka a horolezkyně se Bergrová věnuje také sportovnímu koučinku. Spolupracuje především s Českým horolezeckým svazem, ale i s klienty z dalších sportovních odvětví.

Čtěte také

Přibližuje, že sportovci z různých disciplín čelí odlišným výzvám. „Sportovní lezec řeší něco jiného než běžec nebo cyklista. Společnou mají třeba nervozitu a zvládání tlaku,“ míní.

Témata se ale řetězí a navzájem spolu souvisejí. „Když zažívám extrémní tlak, tak se před závodem cítím špatně, špatně se soustředím a nemohu se koncentrovat, pak si závod zkazím,“ popisuje Bergrová, jak je pro různé sporty mentální složka důležitá.

„Pokud má člověk dobrou kondici a je natrénovaný, vždy dobře poběží. U lezce, který je ve špatné formě, stačí malá chyba a je po závodě. Tam je potřeba mít nesmírně srovnanou hlavu,“ uzavírá Bergrová s tím, že se sporty liší v tom, jak psychická nepohoda zasahuje do jejich výkonu.

Co vnímá Zuzana Bergrová jako svůj nejodvážnější čin? A jak se hledá životní odvaha? Dozvíte se v záznamu celého rozhovoru.

Spustit audio

Související