Píše paranoia dějiny? Historie světa pohledem psychoanalytika Zoji

28. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Josif Vissarionovič Stalin v roce 1940 | Foto: Profimedia

Mimořádné knížky pohledem známých osobností

„Lidský rozum se musí sklonit před vyššími silami. Všemohoucnost není lidská.“ Tato provokativní teze uvádí knihu italského psychoanalytika Luigiho Zoji nazvanou Paranoia. Šílenství, které píše dějiny. Publikace o šesti stech stranách v dlouhém historickém exkurzu, který začíná u antických archetypálních vzorců a pokračuje přes středověk, kolonizaci a dějiny 20. století, definuje problém paranoického chování.

Podle Zoji vše začíná u individuálních projevů přímo v rodině nebo na pracovišti. Jde o chování, kdy jedinec není schopen přijmout odpovědnost a vinu za své poklesky a neúspěchy svaluje na ostatní.

Paranoia, pro niž existuje české slovo stihomam, má ještě další projevy. V zásadě se jedná o nepřijetí reality, o chorobný stav nedůvěry v ostatní.

Čtěte také

Vytváření bludných představ ale může snadno z individuální roviny přerůst do společenské. V tomto případě jsou její projevy daleko závažnější a mohou vést až k agresivnímu chování a manipulaci s davy.

Stačí poukázat na paranoická běsnění během židovských pogromů, na Hitlerovu manipulaci s davy, na Stalinův stihomam o komplotu buržoazie a o existenci vnitřního nepřítele. Tyto nákazy za sebou zanechaly desítky milionů mrtvých.  

Agrese zůstane agresí

Psychická infekce mas je popsána v práci mnoha filozofů i analytiků. Luigi Zoja se odvolává na svého učitele Karla Gustava Junga i na svá studia na Jungově institutu v Curychu. Pro jeho profesní formování byla naprosto zásadní.

Čtěte také

Nabízí se otázka: existuje terapie na tento problém? Vidíme ho přece v přímém přenosu, když posloucháme paranoické argumenty kremelských vůdců, proč měla být agresivně napadena Ukrajina.

Luigi Zoja tvrdí, že neexistují jednoduchá řešení, protože realita tvořená lidmi je složitá. Přesně tak by k ní mělo být i přistupováno – komplexně. To ale také znamená, že agrese zůstane vždy agresí. Je třeba zůstat pevně v realitě.

Přijmout odpovědnost

Zoja také ve shodě s dalšími odborníky nabízí protilátku proti cílenému šíření dezinformací. Je to soustavné vzdělávání a výchova k sebereflexi.

Je třeba přijmout osobní odpovědnost a konfrontovat se s obtížnými obrazy svého vnitřního světa, čelit životu v první osobě.

V pořadu Ex libris, který připravila Michaela Krčmová, zazní nejen citace z knihy Paranoia. Šílenství, které píše dějiny v podání Ivo Theimera a ukázky z rozhovoru s autorem knihy Luigim Zojou.

autor: Michaela Krčmová

Související