Angela Merkelová: Svoboda. Vzpomínky jedné z nejvlivnějších političek
Za poslední čtvrtstoletí určitě nebyla ve vrcholné politice vlivnější žena než Angela Merkelová. Dlouholetá německá kancléřka zároveň patřila k vůbec nejdůležitějším politikům bez ohledu na pohlaví. Její paměti nazvané Svoboda, které byly vydané na konci listopadu v řadě jazyků včetně češtiny, tedy musí přečíst každý, kdo se o evropské nebo světové dění zajímá.
„Neodlétala jsem domů s dobrým pocitem. Závěr, který jsem si z našich rozhovorů odnesla, byl, že s Trumpem nebude možné spolupracovat na propojeném světě. Vše posuzoval z perspektivy realitního developera, jímž před vstupem do politiky byl. Každý pozemek mohl být přidělen pouze jednou – pokud ho nezískal on, dostal ho někdo jiný,“ píše Merkelová a pokračuje:
Čtěte také
„Stejně se díval i na svět. Pro něj spolu všechny státy vzájemně soutěžily, úspěch jednoho znamenal neúspěch druhého. Nevěřil, že spoluprací lze zvýšit prosperitu pro všechny.“
Takto Merkelová v knize vzpomíná na jednání s Donaldem Trumpem, který je od 20. ledna opět americkým prezidentem. Státy Evropské unie se podle ní musí připravit na to, že Trumpa nezajímají – zajímá ho jen a pouze jeho vlastní prospěch. A to zřejmě ještě víc než prospěch Spojených států.
Zásadní předěl
Co vedlo Angelu Merkelovou k napsání pamětí? „Dlouho jsem si nedokázala představit, že bych takovou knihu napsala. Poprvé se to změnilo v roce 2015, přinejmenším částečně. Tehdy jsem rozhodla, že uprchlíkům, kteří v noci ze 4. na 5. září přicházeli z Maďarska, nebude na německo-rakouské hranici odmítnut vstup. Toto rozhodnutí a především jeho důsledky jsem ve své funkci kancléřky vnímala jako zásadní předěl.“
Čtěte také
„Existovalo období předtím a období potom. Tehdy jsem si předsevzala, že jednoho dne, až už nebudu kancléřkou, popíšu průběh událostí, motivy svého rozhodnutí a své chápání Evropy a globalizace, které s nimi bylo spojeno, způsobem, jaký umožňuje pouze kniha. Nechtěla jsem další výklad a interpretaci ponechat jen na ostatních,“ vysvětluje bývalá kancléřka.
Pro Merkelové paměti je jinak charakteristické to, co platí pro vzpomínky vlastně všech politiků (a nejen jich) – přiznání vlastních chyb bychom v nich našli jen ojediněle. Za přečtení ale stojí. Pomohou nám pochopit, jak a podle čeho se v krajně obtížných situacích rozhodovala jedna z nejvlivnějších osob na světě.
Poslechněte si více o této knize v audiu.
Související
-
Scholz chtěl být jako Merkelová, místo toho Němci zažívají nestabilitu a stagnaci, hodnotí zpravodaj
„Za Merkelové se ekonomice dařilo a Němcům se vedlo dobře. Frustrace a nespokojenost s Scholzovou vládou narůstala, až jeho smírčí role nestačila,“ srovnává zpravodaj.
-
Robert Schuster: Němečtí křesťanští demokraté uzavřeli kapitolu Angela Merkelová
Stranické programy nepatří k bestsellerům. Často spíš sdílí osud materiálů, které bývají někde založeny, a pak na ně rychle sedá prach. Někdy ale mohou být přesto důležité.
-
Angela Merkelová jen udržovala status quo, my chceme Německo modernizovat, říká poslankyně FDP
„Německé hospodářství musí zůstat konkurenceschopné. Aby transformace v automobilovém průmyslu proběhla tak, abychom zachovali maximum pracovních míst,“ deklaruje Altová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.