Petr Šabata: Proč se stalo Česko odstrašujícím koronavirovým příkladem

16. listopad 2020

Když se řekne Česko, málokomu se dnes ve světě vybaví značka Škoda, plzeňské pivo a dokonce ani Václav Havel ne. Ale – nejhorší koronavirový malér v Evropě.

Naprosto nezvládnutá druhá vlna. Když na Slovensku chystali plošné testování, silným argumentem bylo vyhnout se tak zvané „české cestě“. Kdo všechno se zasloužil o toto tragické české prvenství? Byl to ten virus, vláda, slabé zdravotnictví, občané?

Čtěte také

Už v dubnu poznamenal vicepremiér Jan Hamáček: „Jediný, kdo má plán, je ten virus.“ Od šéfa Ústředního krizového štábu to byl výrok alarmující. Ale v jádru pravdivý v tom, že nový typ koronaviru zaskočil všechny, protože byl nevyzpytatelný a neprozkoumaný. Čelit nákaze bylo mimořádně obtížné.

Ale hodit vše na koronavirus SARS-CoV-2 by byl alibismus hodný parlamentní vyšetřovací komise. Vyloučit můžeme i dalšího podezřelého – zdravotnictví. Ještě ani po první vlně nebylo úplně jasné, jak odolný je zdravotní systém oslabený nedostatkem personálu, nekoncepčním řízením v uplynulých desetiletích, někde podfinancováním…

Naštěstí se ukázalo, že nemocnice jsou schopné i díky neskutečnému nasazení lékařů, sester, ředitelů a tisíců dalších lidí zvládnout nápor rozjeté druhé vlny a zabránit nejhoršímu.

Odstrašující počty zemřelých

Údaje se sice v posledních dnech mírně zlepšují, ale Česko je stále na prvních příčkách všech světových koronavirových statistik. Navzdory skvělé práci zdravotníků je země v počtu mrtvých na sto tisíc obyvatel za posledních 14 dní mnohem horší než sousedé – Česko má tento údaj 56, Polsko 27, Rakousko 19, Německo 15 a Slovensko 9. Osmkrát větší Německo má zatím přes 12 tisíc obětí koronaviru, Česko přes šest tisíc, Slovensko 510.

Čtěte také

Není možné jednoznačně rozsoudit spor, zda víc selhali občané, nebo vláda. Jistěže mnoha lidem na začátku léta odlehlo, chtěli se bavit, cestovat, nakupovat, normálně pracovat… Úplně se změnila nálada ve společnosti a vláda ji podporovala výroky typu – virus oslabil, vše máme pod kontrolou.

V legendárním sporu o nošení roušek na konci srpna vyhráli premiérovi rozvolňovači. „Politici zaspali,“ shrnul lapidárně počínání státu infektolog a parazitolog František Stejskal z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

I když se vládě přičtou všechny polehčující okolnosti – především snaha chránit ekonomiku – jedno vážné selhání jí nikdo neodpáře.  Neochránila skupinu lidí, která se sama bránit nemůže a o kterou se musí postarat stát – seniory v sociálních domovech. K tomuto úkolu se dokonce premiér i ministři přihlásili, a nesplnili ho. Výmluvy na nedostatek antigenních testů jsou v rozporu se skutečností a snahy svalit ve vládě vinu jeden na druhého jsou neskonale trapné.

Petr Šabata

Česko není odstrašujícím příkladem na nějakém mistrovství Evropy v imaginárních číslech o nákaze. Ale v počtech zemřelých lidí. A přišel-li jediný člověk o život proto, že vláda něco zanedbala, je to neodpustitelné.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.