Petr Janyška: Macron v Polsku připravoval novou Evropu bez Britů

7. únor 2020

Sotva Velká Británie opustila Evropskou unii, odjel francouzský prezident Macron do Polska.

Cesta byla plánována dlouho dopředu, ale když už se takhle proťala s brexitem, nabrala novou symboliku. Jaký v ní hledat message? A co znamená pro nás, zemi čtyřikrát menší, než je Polsko?

Čtěte také

Macron má schopnost rychlé analýzy a neztrácí čas. Ve Varšavě se ukázal jako pragmatik čisté reálpolitiky. Domlouval tam už novou Evropu bez Britů, ve které se těžiště posune na východ a Polsko se v ní stává pátou největší zemí Unie.

Pečetil nové spojenectví s Polskem. Tedy se zemí, která dnes sice není obrem, která pobírá miliardy evropských dotací, elektřinu vyrábí z uhlí a nemá jedinou linku rychlovlaku, ale která je svými rozměry příslibem do budoucna. Jako by ji povzbuzoval začít hrát už roli menší mocnosti. Přitom jako by zapomněl, kdo dnes Polsko řídí a jakým směrem. Zapomněl na svoje principy?

Přitom od svého zvolení nešetřil kritikou na adresu národoveckých konzervativců Jaroslava Kaczyńského. A najednou ve Varšavě bez hnutí brvou mluví o Polsku jako o veledůležitém spojenci, bez kterého se Evropa nehne kupředu.

Čtěte také

Dokonce slibuje obnovit takzvaný Výmarský trojúhelník – zvláštní privilegovaná setkání prezidentů i vlád Francie, Německa a Polska, jaká žádná jiná země nemá. A která jsme my bohužel před lety propásli.

Polská vláda je už přitom několik let na štíru s kdejakou evropskou institucí, nejen s Evropskou komisí a jejími komisaři, ale i s většinou Evropského parlamentu, s Evropským soudním dvorem a kým vším ještě.

Podstata je v tom, že polská vládní strana hází ostentativně do koše principy, na kterých dnešní Unie a vůbec západní Evropa stojí a ke kterým se připojili všichni, kdo do ní vstupovali. Dnes jde v Polsku v první řadě o nezávislost soudců na vůli politiků. Ale zdaleka nejen o to. Varšava se staví na zadní proti většině nových myšlenek a trendů, které se v EU objevují. A tak kromě Orbána nemá dnes v Evropě spojence.

Vyberte si, teď máte šanci

Od Macrona se čekalo, že během jednání zvedne téma nezávislosti soudů. On je ale obešel obloukem s tím, že to je prý záležitost evropských institucí.

Čtěte také

Macronův message lze ale vnímat i tak, že po odchodu Britů přijel říct Polsku – teď máte šanci, karty se budou rozdávat nanovo. V nové evropské konfiguraci můžete hrát roli, ovšem za předpokladu, že se vrátíte k hodnotám Unie. Nebo zůstanete na vedlejší koleji. Vaše zodpovědnost.

Co si řekli mezi čtyřma očima s polským premiérem a prezidentem, to nevíme. Víme ale, co Macron vzkázal veřejnosti svým projevem na Jagellonské univerzitě v Krakově.

Cituji jeho slova: „Polsko by chtělo využívat z Evropy, co mu vyhovuje – jednotný trh, dotace, strukturální politiky –, a zároveň si držet odstup od toho, co mu nevyhovuje – hodnoty, evropské principy, politický aspekt. V tom se ale mýlí.“ A také řekl, aspoň tady na akademické půdě, že je znepokojen polskou soudní reformou.

Petr Janyška

Sotva ale odjel, polský prezident Duda podepsal zákon, který má zavřít soudcům ústa a který právníci i opozice vnímají jako ránu palicí. Považují ho dokonce za jakési poloviční polské vykročení z EU. Doufali, že ho Macron od něčeho takového odradí. Nedočkali se.

Macron jako by nevnímal, jaké Polsko dnes je, a jako by se vznášel na oblaku nějakých teoretických konstruktů postbritské Evropy. Ke kterým mimochodem patří i jeho nedávný úkrok vůči Moskvě.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio