Petr Holub: Jak dopadnou Trumpova cla? Škoda se už stala

9. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Donald Trump na tiskovém brífinku ukázal velkou tabulku, která ukazovala jak cla proti USA, tak i cla, která USA nyní zavedou | Foto: Carlos Barria, Reuters

Petr Holub: Jak dopadnou Trumpova cla? Škoda se už stala

Na chvíli zapomeňte na trhy, řekl Donald Trump novinářům v neděli večer. Tím myslel, že pády akcií jsou přirozeným důsledkem jeho hospodářské politiky, při které byla uvalena 25procentní cla na automobily, 10procentní cla na veškerý dovoz do Ameriky a reciproční cla na některé státy včetně Číny a členů Evropské unie.

Propad akcií dosáhl záhy poté u hlavních amerických i evropských indexů dvaceti procent a nutno přiznat, že k takovým karambolům dochází opravdu jen v okamžicích silné krize.

Čtěte také

Na druhé straně bylo silných krizí v posledních letech docela dost. Také proto dosáhl pád akcií v roce 2008 při krachu banky Lehman Brothers i po nástupu pandemie covidu v roce 2020 dokonce 30 procent.

Řada evropských politiků i ekonomů si dosud myslí, že zlehčování dopadu na akciové trhy Trumpoví dlouho nevydrží. Jak upozornil německý deník Handelsblatt, mnozí očekávají, že nadejde událost, které říkají „Den Liz Trussové v Americe“.

Čtěte také

Liz Trussová byla anglickou premiérkou pouhých 49 dní a odstoupit musela brzy poté, co oznámila, že sníží daně a že výpadek příjmů bude financovat půjčkami.

V reakci na to prudce oslabila libra a vyrostly sazby britských dluhopisů. Nešťastná premiérka nevydržela tlak, škrty v daních odvolala a dokonce složila úřad. Dramatický pád akcií nemůže ustát ani americký prezident a také on bude nucen ustoupit.

Ještě není čas přemýšlet o dopadech?

Podle části politiků, novinářů i ekonomů zkrátka ještě není čas přemýšlet o tom, jaké budou mít Trumpovy iniciativy dopad na americkou a světovou ekonomiku, protože poslední slovo ještě neřekli právě politici.

Čtěte také

Řešení na politické úrovni se nakonec našlo ve sporu samotného Trumpa s představiteli mexické a kanadské exekutivy, který skončil sice neurčitou dohodou, přesto však dost zřetelnou na to, aby Trump právě pro Mexiko a Kanadu nevyhlásil reciproční cla.

Teď je tedy na politických představitelích, zvláště z Číny a Evropské unie, aby na Trumpa nějak zapůsobili a přesvědčili ho, ať to ani v jejich případě s budováním celní bariéry nepřehání.

Čínský šéf Si Ťin-pching vyhrožuje Americe vysokými cly, Evropská komise se zatím drží při zdi, ale představitelé obou zmíněných ekonomik by si hlavně přáli nějakou dohodu. Jestli Donald Trump zmírní svou agresivní rétoriku a dojde aspoň k příměří, anebo jestli se rozpoutá regulérní celní válka, která poškodí všechny a způsobí celosvětovou krizi, to se zatím neví.

Svět už nebude stejný

Už z toho je vidět, že současná krize vztahů mezi velkými obchodními partnery je něčím jiným než karambol bývalé britské premiérky. Ani kdyby americký prezident všechna svá cla odvolal, což se ostatně nestane, pak svět nebude stejný jako předtím.

Všichni si už uvědomili, že ve Washingtonu vládne nevypočitatelný prezident, který může kdykoli převrhnout šachovnici. Během pár dnů Trumpovy ofenzivy se také reprezentanti většiny zemí naučili dívat na své dosavadní obchodní partnery jako na potenciální nepřátele, které je třeba držet zkrátka pomocí celních bariér.

Petr Holub

„A také bez hluboké krize, která hrozí mnohaletou celosvětovou depresí, je jen malá vyhlídka na takový typ mezinárodní koordinace politik, který je zapotřebí k řešení společných výzev, jako jsou otázky životního prostředí a standardy pro inovace,“ shrnul vyhlídky do příštích měsíců pro Financial Times slavný investor Mohamed El Erian.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub