Dušan Radovanovič: Zemřel „nejskromnější prezident“ Jose „Pepe“ Mujica
Ve věku 89 let zemřel bývalý uruguayský prezident Jose „Pepe“ Mujica. V českých médiích byl známý snad jen jako „nejchudší prezident“, ve skutečnosti ale patřil mezi nejinspirativnější lídry současného světa.
Odmítal žít v luxusu, prezidentský úřad trávil místo v paláci na své farmě, kde pěstoval květiny a do práce jezdil na kole nebo ve starém otřískaném Volkswagenu „broukovi“. Svůj prezidentský plat rozdal na charitu a prezidentskou apanáž po skončení mandátu odmítl zcela.
Drobný stařík by mohl zdánlivě evokovat jen jakousi pitoreskní hrabalovskou postavičku, nic však není vzdálenější pravdě. „Neobhajuji chudobu, vyznávám uměřenost. Příliš se soustředíme na bohatství místo na štěstí a než se nadějeme, život je pryč,“ říkával. V jeho případě to ale určitě neplatilo.
Levicový prezident dokázal během jediného prezidentského období v letech 2010 – 2015 zásadně proměnit relativně konzervativní zemi. Prosadil práva LGBT včetně možnosti uzavřít sňatek, umožnil ženám legálně podstupovat potraty. Jako první na světě legalizoval pěstování a užívání konopí. Cílem bylo bojovat proti drogovému kartelu a snížit násilí spojené s nelegálním trhem.
Celoplanetární konsenzus
Zásadním způsobem posunul Uruguay směrem k udržitelné energetice z obnovitelných zdrojů. Zavedl projekt sociálního bydlení, který umožnil důstojně bydlet nízkopříjmovým rodinám. Míru chudoby se mu podařilo snížit z 18 procent na polovinu. Minimální mzda vzrostla na dvojnásobek.
Země, v níž funguje prezidentský systém, prožívala za jeho období ekonomickou konjukturu. Z funkce odcházel dobrovolně a s popularitou, o níž si většina světových lídrů může nechat zdát.
Mujica prožil život, který by mohl být ztělesněním dějin druhé poloviny 20. století a v lecčems připomíná osud jihoafrického Nelsona Mandely. V 60. letech se stal členem levicového hnutí Tupamaros, které se postupně radikalizovalo a po kubánském vzoru přikročilo k ozbrojenému boji proti sílící diktatuře.
Přepadávalo symboly kapitalismu – banky, kasina či střelecké kluby a peníze a jídlo rozdávalo chudým. Unášelo prominentní bankéře a na svědomí mělo i amerického poradce, který juntě radil, jak správně mučit vězně. Guerilla ale neuspěla a vedla jen k utužení vojenské diktatury.
Mujica byl v jedné z přestřelek raněn, zatčen, později se mu podařilo uprchnout z vězení, ale byl znovu chycen. V žalářích uruguayské vojenské junty byl mučen a strávil zde nakonec celkem 14 let. Z toho 10 na samotce. Svoji životní partnerku, která byla zatčena také, po celou dobu nespatřil. Na svobodu se dostal až v polovině 80. let.
Nyní – již beze zbraní – se stal jedním z lídrů nového levicového hnutí. Jeho neokázalý styl, náklonost k obyčejným lidem a otevřené vystupování mu vynesly velkou popularitu. Stal se senátorem, ministrem zemědělství a v roce 2010 i prezidentem. Z Uruguaye se během těchto let stala jedna z nejstabilnějších demokracií v Jižní Americe.
Nezapomínal ale ani na globální problémy. „Klimatická krize není environmentální, je polická. Naše civilizace dosáhla fáze, kdy potřebujeme celoplanetární konsenzus. Jsme zaslepeni národním šovinismem a touhou ovládat. Je ostudou, že 25 let po kjótském protokolu otálíme s přijetím i těch základních opatření,“ vyzýval k akci tento malý velký muž latinskoamerické politiky.
Autor je vedoucí Archivních a programových fondů Českého rozhlasu
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.