Petr Holub: Hádka na lodi s trhlinou v boku

5. květen 2023

Nebyla to definitivní roztržka, přesto se proti sobě premiér a guvernér tuzemské národní banky ostře vymezili. Guvernér Aleš Michl se nechal slyšet, že hlavním inflačním rizikem se stávají vládní výdaje. Pokud tedy vláda nepřijde s věrohodným balíčkem úspor a výdaje neomezí, pak bude centrální banka nucena zvýšit úrokovou sazbu. Tím zkomplikuje život podnikatelům, ale nic jiného se nedá dělat.

Premiér Petr Fiala se proti tomu ohradil slovy, že ho guvernér nemusí k ničemu vyzývat, mimo jiné i z toho důvodu, že úsporný balíček bude na stole co nevidět.

Čtěte také

Měl by si však zamést před vlastním prahem, protože jak známo, inflaci má na starost centrální banka. V podtextu tedy zaznělo, že pokud guvernér nedokáže svůj úkol zvládnout, pak hned nemusí hledat viníky někde jinde.

Na první pohled má pravdu premiér. V moderních demokraciích jsou kompetence vládních kabinetů a centrálních bank skutečně odděleny. Vláda s podporou demokraticky zvoleného parlamentu rozhoduje o veřejných financích a prosazuje svou hospodářskou politiku.

Proti tomu je centrální banka složena z nikým nevolených odborníků, kteří mají na starost objem peněz v ekonomice, jinými slovy dohlížejí na inflaci, která nastane, když je v ekonomice peněz příliš mnoho.

Komunikace guvernéra s vládou

To má logický důvod vzhledem k tomu, že se vláda může dostat do pokušení utrácet co nejvíc peněz, a co by bylo jednodušší, než je natisknout, tedy byrokraticky zvýšit jejich objem v ekonomice.

Čtěte také

Pokud mají tedy vláda i centrální banka jasně narýsováno, co mají dělat, pak nemusí guvernér na premiéra tímto způsobem pokřikovat.

Nelze ovšem vyloučit, že guvernér má ke svému neobvyklému chování vážný důvod. Svým vystoupením v zásadě upozornil, že vláda sice nemůže peníze tisknout, může si je však půjčovat. To se v posledních čtyřech letech děje v řádech stamiliard. Také tím se zvyšuje inflace, proti níž musí centrální banka bojovat.

Spíš je divné, proč si guvernér Michl o problému se státními dluhy s premiérem Petrem Fialou či s jeho minstrem financí nepromluví mezi čtyřma očima a místo toho zneklidňuje veřejnost. Tady se nabízí už jedině výklad, že se s ním nikdo z vlády nebaví, a tak vládní činitele školí přes média i s vědomím, že mu něco odseknou.

Petr Holub

Daňový poplatník může jenom doufat, že kromě přestřelky proběhnou také věcná jednání, při kterých guvernér a premiér přes všechnu svou nezávislost sladí noty a na inflaci i státní dluh najdou více či méně společnou, v každém případě rozumnou strategii. Situace je totiž vážná. Inflaci máme třetí nejvyšší v Evropě, zároveň jsme byli loni jedinou zemí, kde státní dluh vyrostl víc než o procento. Spory guvernéra a premiéra v této situaci připomínají hádku na lodi s trhlinou pod čarou ponoru.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio