Julie Hrstková: Inflace potrvá a mění pohled na život

13. březen 2023

Pokud se ještě většina analytiků loni domnívala, že letos začne inflace prudce zpomalovat a úrokové sazby se vrátí blíž k nule než desítce, dnes je všechno jinak. Každé nové číslo potvrzuje, že ceny porostou vysokým tempem i nadále. Inflace se sice nebude pohybovat kolem patnácti či dvaceti procent, výrazně pod deset procent letos neklesne. Což ovšem také znamená, že centrální banka nebude mít důvod spěchat se snížením základní úrokové sazby. Co z toho vyplývá?

Kdo se těší na levné hypotéky, brzy se jich nedočká. Otázkou je cena vlastního bydlení, které se ve velkých městech vyšplhalo do nedosažitelných výšin. Developeři se do velkých slev nehrnou. Starší byty zlevnily, ale zatím jen výběrově. Kdo nemusí, neprodává.

Čtěte také

Sledovat bychom měli aktivitu zahraničních i domácích fondů, pro které se nájemní bydlení stalo jednou ze zajímavých investičních možností. Navíc jejich schopnost financování v eurech za podstatně nižší úrokovou sazbu, může na delší dobu zakonzervovat vysoké ceny bytů.

Silná koruna je dalším důsledkem inflace. Kromě přímé podpory za pomoci intervencí české národní banky jí pomáhá i rozdíl ve výší úrokových sazeb v Česku a v zahraničí. Otázkou je, jak dlouho ji síla vydrží. Centrální banka, vláda i dovozci si přejí, aby co nejdéle zlevňovala dovozy. Exportéři se bouří už nyní a tvrdí, že dlouhodobě vyvážet za současné ceny koruny vůči světovým měnám nelze.

Čtěte také

Ekonomika a inflace je další samostatnou kapitolou. Relativně nedávno se experti obávali stagflace, tedy kombinace růstu cen a nulového růstu ekonomiky, kterou  západní svět zažil v sedmdesátých letech minulého století.

Teď se zdá, že se ekonomice oproti všem předpokladům daří docela dobře a firmám roste zisk daleko rychleji než náklady. Jediné, co by je mohlo ohrozit, je další růst úroků, případně tlak na daleko rychlejší růst mezd, než jsou ochotni nyní připustit. 

Vyčkávací politika

Rozpočtu inflace dodává křídla ve formě vyšších příjmů z daní. Bohužel na opačné straně tu je závaží s názvem dluhová služba a sociální výdaje. Výhodou je, že zatím neroste nezaměstnanost. Nevýhodou pak populistické sliby politiků o valorizaci kde čeho.

Čtěte také

Nutno dodat, že na stávající inflaci se minulá vláda i část současné koalice podílejí rovným dílem. A to kvůli neuváženým krokům, jež výrazně osekaly příjmovou stránku státních financí, aniž by současně došlo k výdajovým škrtům. 

Vysoká inflace je obávaný jev, na který vyspělý svět díky dlouhému období klidu zapomněl. Centrální banky včetně té české nejsou ochotny zadusit ekonomický růst a srazit na kolena předlužené země vysokými úroky a zatím postupují velmi opatrně a vyčkávají, co se stane.

Julie Hrstková, komentátorka Hospodářských novin

Pokud bychom se měli poučit z minulosti, potom by sazby a tedy cena peněz měla zdražit klidně na víc než dvojnásobek. Toho se však centrální banky zatím obávají víc než dlouhého období vyššího růstu cen. Otázkou ovšem je, jak dlouho jim tato vyčkávací politika vydrží.

Autorka je komentátorka Hospodářských novin

Spustit audio