Petr Holec: Vypadnou Piráti z vlády? Fiala může už brzy řešit bolavé dilema

4. prosinec 2021

Nebylo to nejlepší načasování. Zatímco šéf Pirátů Ivan Bartoš přesvědčoval v Lánech prezidenta Miloše Zemana, že i Piráti patří do vlády, položil funkci místopředsedy strany Martin Kučera. A druhý den z pirátské lodi vyskočil Petr Daubner, pražský pirátský zastupitel. Ten s pořádnou „přátelskou“ palbou.

„Čím dále více se rozmáhá manipulace a někteří vysoce postavení piráti vysloveně lžou. Vedení strany téměř vůbec nekomunikuje s členskou základnou, protože se bojí skládat účty z volebního superdebaklu, za který je samo nejvíce odpovědné,“ napsal Daubner na Facebook. Podle něj se navíc strana radikálně změnila, když jsou v ní „mnohem více slyšet ukřičení extrémní levičáci“.

Rezignace na principy

Čtěte také

Daubner patřil k hlasitým odpůrcům vstupu Pirátů do vlády a ze strany tak odešel stylově. To Kučera rezignoval s menším mediálním salvem, svůj konec ve vedení strany zdůvodnil „převážně osobními“ důvody. Ani jemu se ale nelíbila Bartošova vnitropartajní přesvědčovací kampaň o vstupu Pirátů do vlády během referenda. A stejně jako Daubner po volbách bojoval za pirátské odmítání kumulace funkcí – to Bartoš jako ministr poruší, pokud se nevzdá poslaneckého mandátu.

„Důležitá jsou jenom korýtka pro některé vyvolené, principy už nás najednou nezajímají,“ napsal taky Daubner. Řekněme, že Piráty nyní dobíhají snad všechny možné kompromisy, které v poslední době udělali: koalice se STAN, která je málem vyvedla ze sněmovny, výjimky z vlastních principů kvůli vstupu do vlády nebo přijetí méně „silového“ ministerského portfolia, které kopíruje jejich vládní zbytečnost. Protože Piráti jsou zbyteční nejen ve vládě, ale i pro STAN.

Piráti přes palubu

Čtěte také

Tedy, STAN už je podle své tradice věrnosti hodil potupně přes palubu, když oznámil, že jde do vlády i příštích sněmovních voleb bez Pirátů. A ve vládě s ODS, TOP 09, STANem a lidovci, která má sněmovní většinu i bez nich, je stále drží jen to, že bývalý opoblok chce i ve vládě zůstat pětikoalicí. Jenže přání bývají první obětí srážky s politickou realitou. A k pirátskému konci ve vládě může přispět právě jejich povolební rozklad.

Ještě před nástupem vlády šéfa ODS Petra Fialy totiž Piráti začínají nebezpečně připomínat Věci veřejné po nástupu vlády exšéfa ODS Petra Načase. I tuto bývalou nesmiřitelnou partu hlásající transparentnost a lov „korupčníků“ rychle doběhly kompromisy vlastních principů, jak si jistě dobře pamatují zvlášť v ODS a TOP 09, kterým se „véčkaři“ rozložili ve vládě. Výhodou Pirátů aspoň je, že ve sněmovně mají pouze dvě poslankyně, takže je nejspíš nerozloží půjčky na luxusní kabelky.

Jejich hlavní nevýhodou ale je, že je na rozdíl od Věcí veřejných zbylé vládní strany nepotřebují. A tuto jejich bídnou cenu může už brzy otestovat Zeman. Pokud by totiž „vetoval“ pirátského kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského, způsobí Fialovi bolavé dilema: Má ohrozit vlastní vládu, na kterou je ODS po osmiletém opozičním půstu logicky nadržená? Anebo prostě Piráty hodit přes palubu, jak už to udělal STAN, ještě než z vlády případně vypadnou sami, protože už mají všech facek dost?

Autor je komentátor serveru Info.cz

autor: Petr Holec
Spustit audio

Související