Alice Muthspiel: Nespravedlivá absence pétanque

24. listopad 2024

Někdo si rád po sportu zajde na pivko. Pétanque, který má svůj původ ve Francii a těší se statutu kulturní ikony, může příjemně obě dvě tyto činnosti při tréninku spojovat. Sport, symbolizující přátelství, však nehrají jen dědoušci v parku nebo rodiny na dovolených či mladí o víkendu s lahvinkou vína či pivem.

Čtěte také

Federace sdružuje přibližně 300 tisíc registrovaných hráčů po celé zemi galského kohouta. Hraje se i na všech kontinentech. Na celém světě má odhadovaných 200 milionů příznivců. Největší mezinárodní soutěž na světě „Mondial la Marseillaise“, která je organizována každoročně na jihu Francie, svědčí o jeho obrovském mezinárodním přesahu.

Avšak ani tato skutečnost nestačila k jeho zařazení na Olympijské hry, což nejen u hráčů, ale i u všech Francouzů, kteří ho považují za svůj národní sport, vyvolalo značné a trpké zklamání, pocit neúspěchu, a až zrady.

V mém pařížském petankovém klubu BIC ve třináctém obvodu jsme si u sklenky příznačného anýzového Pastisu lámali hlavu nad tím, co braní k jeho uznání na Olympiádě. „Velké výdaje na Pastis“, žertovalo se. Příčinou jsou prý kritéria upřednostňující moderní a vizuálně atraktivní sporty pro mladé, a pétanque je považován za tradiční a méně dynamický.

Kdysi jsem slýchávala: „Mládí vpřed!“ Určitě ano, ale nechápu, proč byl vybrán právě breakdance? Již název poukazuje na to, že se jedná o „dance“ čili tanec, který se „trsal“ v Evropě v osmdesátých letech. S vlnou nových hudebních stylů sice začal být mladými hip-hopery a rapery na předměstích praktikován, ale je stále registrován pod Francouzskou taneční federaci, na rozdíl od pétanku, jehož sportovní federace existuje již 80 let.

Čtěte také

Naši šampioni přisuzují neúspěch spíše jiným faktorům: nedostatečné podpoře ze strany institucí, špatné komunikaci a především nedostatku velkých sponzorů - breakdance má za sebou sponzory jako Redbull nebo Coca-Colu. Vše je otázkou politiky a lobby, kdy je zapotřebí mít síť kontaktů. Šušká se také, že za všechno muže prezident Macron.

Naše federace kandidovala mimo jiné s návrhem sportoviště u Louvru. Všichni jsme si představovali ty velkolepé záběry, které by se vysílaly po celém světě. Navíc pétanque nevyžaduje náročné instalace, stačí umístit 4 prkenné zábrany, vysypat plochu štěrkem a vybavit se třemi koulemi a jedním košonkem neboli „prasátkem“ – malou kuličkou, kolem které se vše točí.

Francie zklamala

Pravidla při soutěžích jsou také odpovídající, stejná jako u každého jiného sportu, a někdy i přísnější. Například je zakázáno hrát s obnaženou hrudí či v tílku, povoleny nejsou ani bermudy nebo kraťasy, o minisukni nemluvě. Výstřih a krátká sukně by mohly při předklonu silně destabilizovat protihráče jak v přední, tak v zadní části terénu. Je zakázáno kouřit a používat mobilní telefon, kontroluje se alkohol a doping.

Dává se prostě pozor na všechno. Hráči velmi dbají na fyzickou přípravu, protože soutěžní den je skutečně náročný. Nachodí až 12 kilometrů a zvedají celkovou hmotnost až 120 kilogramů. Během hry jsou silně zatěžovány nohy, záda, ramena, krk a zápěstí, přičemž záněty svalu jsou běžným jevem.

Alice Muthspiel

Mnozí z nás věří, že se pétanque v budoucnu objeví mezi olympijskými sporty, nicméně to bude pravděpodobně až se hry budou konat v asijských zemích, které dnes svou účastí a nasazením dominují světovým šampionátům.

Francie bohužel zklamala. Marcel Pagnol, který oslavoval petanque na filmovém plátně, by byl asi také rozčarován. Zatím nám tedy nezbývá nic jiného, než přeze všechnu hořkost dokázat svou odhodlanost v prosinci v Dijonu na mistrovství světa.

Autorka je publicistka, žije v Paříži

autor: Alice Muthspiel
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.