Luboš Palata: Orbán prosadil svého eurokomisaře. Sympatie si tím ale nezískal
Viktor Orbán se může tak trochu cítit znovu jako vítěz. Nominací dosavadního maďarského eurokomisaře Olivéra Várhelyiho šel maďarský premiér cíleně na steč s Evropským parlamentem, kde má velmi mnoho odpůrců, což se ukázalo při jeho nedávné návštěvě Štrasburku.
Pozice Maďarska na naprostém okraji Evropské unie je však tak špatná, že k tomu, aby mohl být Evropský parlament s Orbánovou nominací spokojen, by musel maďarský premiér nominovat nějakého významného představitele proevropské opozice. Což by zase Orbán sám o sobě nikdy neudělal.
Čtěte také
Staronový maďarský eurokomisař byl však červeným hadrem, protože už v minulých pěti letech si dokázal i on především mezi europoslanci nadělat mnoho nepřátel. Proto se také čekalo, že pokud někdo neprojde takzvanými slyšeními, bude to právě maďarský kandidát.
Várhelyi slyšení před europoslanci zvládl ale v rámci možností dobře. Jako diplomat se dokázal vyhnout většině choulostivých témat svého nového rezortu zdravotnictví, především otázek maďarského přístupu k vakcinaci proti covidu, kde Budapešť použila v Evropské unii neschválené čínské a ruské vakcíny.
Umně bruslil i kolem reprodukčních práv, kde je Maďarsko také mimo hlavní evropský proud. Nakonec ale dostal maďarský kandidát podmínečné ano, s požadavkem druhého slyšení, k němuž se však odmítl dostavit.
Ztracené sympatie pro Maďarsko
Čtěte také
Mezitím se ale rozpoutala mezi pravicí a levicí v Evropském parlamentu bitva o schválení místopředsedů. Bitva, v níž se Orbánem založená frakce Patriotů pro Evropu stala pro evropské lidovce součástí takzvané rezervní většiny, kterou bruselská bublina překřtila na „Venezuelu“. A to podle rezoluce o venezuelských volbách, kde se poprvé tato většina od lidovců napravo spojila a přehlasovala liberálně-levicový zbytek Evropského parlamentu.
V bitevní politické vřavě, kde se patrioti, včetně orbánovských europoslanců, stali součástí jedné z bojujících formací, nakonec problém maďarského kandidáta na eurokomisaře ustoupil do pozadí. Zvláště když dal Orbán předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové najevo, že pokud bude muset hledat náhradníka, bude ho hledat dlouho, a to opravdu hooodně dlouho.
Protože se Evropská komise schvaluje jako celek, tak by čekání na nového maďarského kandidáta znamenalo i čekání na celou novou Evropskou komisi. V době, kdy se musí Evropa připravovat na nástup nové americké administrativy Donalda Trumpa, by to bylo hodně sebevražedné.
Samozřejmě i pro Maďarsko, ale tak Orbán neuvažuje. A s tváří pokerového hráče hrál opět na hraně. Ze svého pohledu Orbán opět vyhrál. Ztracené sympatie pro Maďarsko tím ale žádné nezískal. Právě naopak.
Autor je evropským editorem Deníku
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.