Petr Hartman: Politici nechápou, že Babiš chce vládnout sám

20. únor 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Andrej Babiš chce vládnout sám

Vládnout budu sám. Jen si vyberu toho, kdo mi to umožní. Zhruba takto se dají interpretovat výroky Andreje Babiše týkající se vyjednávání o nové vládě.

Někteří političtí soupeři mu stále nedokáží rozumět. Jinak by nechtěli s hnutím ANO vyjednávat o vytvoření většinové vlády. Byť by nabízeli modré z nebe, stejně by je Andrej Babiš odmítl.

Život v koalici už si vyzkoušel a nemá chuť si takovýto zážitek zopakovat. Zatím nemusí vážně míněné nabídky odmítat. Umožňuje mu to požadavek, aby v novém kabinetu nebyl trestně stíhaný člověk. Andrej Babiš jím je.

Zároveň neuvažuje o tom, že by se opět nestal premiérem. Podporuje ho v tom prezident republiky. Právě Miloš Zeman definitivně rozhodne o tom, koho jmenuje. Bude to Andrej Babiš.

Ten je přesvědčen o tom, že pouze na něm a na hlavě státu záleží, kdo bude vládnout této zemi. Podle ideálního scénáře by to měli umožnit komunisté a sociální demokraté. Těm premiér v demisi po hlavě státu vzkázal, ať neusilují o vstup do vlády a spokojí se s podporou jednobarevného Babišova kabinetu.

Šéf hnutí ANO jim to s odstupem pár dnů pro jistotu v médiích zopakoval. To kdyby náhodou nepochopili, co se po nich chce. Určitě jim to vysvětlí i při vzájemném jednání.

Poslanecká sněmovna 3.12.2014, Tomio Okamura

Podpora z Hradu

Buďto sociální demokraté přijmou pro ně politicky nevýhodnou nabídku a ponoří se do ještě hlubší krize. Nebo se odmítnou na takovémto projektu podílet. Andrej Babiš by se potom musel spolehnout na podporu či toleranci komunistů a SPD.

Z pohledu mezinárodní pověsti by to pro něj nebylo zrovna komfortní. V neposlední řadě by tím byla otestována soudržnost hnutí ANO. Vždyť někteří jeho členové se už veřejně vyjádřili, že nechtějí být ve vládě, která bude závislá na SPD.

Zkrátka až v tomto momentu by se mohlo začít projevovat, že Babišovo hnutí není monolit a může se začít drolit. Tím by mohla vzrůst šance ostatních politických subjektů na skutečně vážné jednání s Andrejem Babišem.

Ten si s nimi zatím pohrává s vědomím, že má záložní variantu. Tou je dostatečná hlasovací většina ve sněmovně, kterou tvoří hnutí ANO s komunisty a SPD. Její soudržnost si budou moci názorně otestovat v momentu, kdy se bude jednat o odvolání Tomia Okamury z vedení Poslanecké sněmovny.

Petr Hartman

V křesle místopředsedy se po svých kontroverzních výrocích může udržet jen s pomocí hnutí ANO. Andrej Babiš ho velmi pravděpodobně podrží, protože nechce přijít o tohoto účelově využívaného spojence.

Když se k tomu přidá podpora z Hradu, může Babiš neustále opakovat, že vládnout bude sám. Ti, kteří si to nepřejí, by mu v tom měli přestat bránit. Jen tak mohou vyzkoušet soudržnost hnutí ANO. Což by mohlo Andreje Babiše donutit ke změně postoje, že vládnout bude sám a bude si vybírat toho, kdo mu to umožní.

autor: Petr Hartman
Spustit audio