Petr Fiala má trumfy v ruce. V EU se čeká úleva, že nebude pavlačový jako Babiš, hodnotí novinářka
Podoba budoucí vlády koalic Spolu a Pirátů se Starosty se pomalu rýsuje. V úterý se uskupení dohodla na návrhu programového prohlášení, došlo i k rozdělení počtu ministerských postů. Kdo konkrétně vedení resortů obsadí, je ale zatím v jednání. Ministrem zahraničních věcí by mohl být Pirát Jan Lipavský: „Je klíčové pokračovat v budování dobrých vztahů se zeměmi, které jsou pro nás důležité politicky, hodnotově i ekonomicky.“
Z hlediska ekonomiky je jasná orientace na Evropskou unii a v případě bezpečnosti pak na Severoatlantickou alianci (NATO). „Zaměřit bychom se měli na podporu vědy, výzkumu a inovací,“ věří Lipavský.
Čtěte také
A jako příležitost pro Českou republiku vnímá například spolupráci s Tchaj-wanem v otázce přenesení výroby čipů do Evropy.
Ačkoliv nás zanedlouho čeká unijní předsednictví – a pro tuto úlohu se také rodí staronová funkce ministra pro Evropskou unii –, zatím nemáme jasno v prioritách, upozorňuje host Tématu dne.
„Chybí lidé, kteří by zaštítili práci na agendách, a je otázka, jestli je v takto krátkém čase ještě šance do Bruselu někoho dalšího vyslat, nebo to budeme muset řešit nějakými organizačními změnami,“ nastiňuje Lipavský.
K poslednímu kroku – přijetí priorit předsednictví – končící vláda nedospěla a bude to zásadní úlohou pro nově nastupující kabinet.
Tomáš Petříček
Že v tomto ohledu končící vláda Andreje Babiše (ANO) zaspala, potvrzuje i její někdejší člen Tomáš Petříček (ČSSD). Ten připomíná pouhé dva měsíce času do doby, než spolu začne jednat Francie, Česká republika a Švédsko, které by se měly ve vedení EU postupně vystřídat.
Čtěte také
„Víme sice, jaká budou na stole témata, jaká legislativa se bude projednávat, jaké debaty se povedou, ale k poslednímu kroku – přijetí priorit předsednictví –, k tomu končící vláda nedospěla a bude to zásadní úlohou pro nově nastupující kabinet. Musíme mít také jasno v tom, co očekáváme od našich francouzských a švédských partnerů.“
Coby exministr zahraničí Petříček příští vládě doporučuje na plénu hovořit nejen o aktuálních politických tématech, ale pravidelně debatovat i o strategickém směřování zahraniční politiky. Tu by měl ideálně podporovat premiér, obě komory parlamentu i prezident republiky.
Petr Fiala může vyhrát už jenom tím, že zvolí jiný tón a slovník. Jeho vystupování nebude tak pavlačové jako u Andreje Babiše.
Kateřina Šafaříková
Jako Babišův nástupce má podle bruselské zpravodajky Kateřiny Šafaříkové všechny trumfy v ruce Petr Fiala (ODS), od kterého se za hranicemi očekává, že bude reprezentovat jiný český hlas a jeho vystupování.
„Může vyhrát už jenom tím, že zvolí jiný tón a slovník i směrem k Visegrádu. Nečekám, že by chtěl roztrhat vazby V4. Ale jeho vystupování nebude tak pavlačové jako u Andreje Babiše. V tom zbytek evropských partnerů očekává úlevu,“ říká novinářka.
Tématem číslo jedna budou různá opatření proti klimatickým změnám.
Jan Zahradil
Jan Lipavský, Piráti (PirSTAN), kandidát na ministra zahraničí
Tomáš Petříček, ČSSD, bývalý ministr zahraničí
Jan Zahradil, ODS, europoslanec (skupina Evropských konzervativců a reformistů)
Kateřina Šafaříková, zpravodajka v Bruselu pro Hospodářské noviny, Aktuálně.cz a časopis Respekt
Fialův spolustraník a europoslanec Jan Zahradil ovšem míní, že předsednictví v Evropské unii je v podstatě jen symbolickou rolí, na které si sice stát může udělat PR, ale těžko prosadí nějaké vlastní zájmy.
„Tématem číslo jedna budou různá opatření proti klimatickým změnám. A tady můžeme zejména s Francií najít dost styčných bodů zejména při snaze prosadit jadernou energetiku mezi čisté, bezemisní zdroje,“ navrhuje Zahradil.
Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martina Matějky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka