Svých principů se nesmíme vzdávat s vidinou jedné dobré zakázky, říká kandidát na ministra Lipavský

29. říjen 2021

Pět stran možné vládní koalice stále jedná o programových otázkách a řešit se začínají i personální otázky. Jedním z kandidátů na post ministra zahraničí je bývalý poslanec Jan Lipavský (Piráti), který prosazuje prozápadní orientaci země.  „Jsem kritikem snah zalíbit se Rusku a Číně, kdy jsme se na úkor byznysových zájmů vzdávali zásadních principů a hodnotových pozic v naší zahraniční politice,“ deklaruje.

„Tento politický kapitál bychom měli investovat do spojenectví se západními zeměmi: v Evropském unii, NATO, s Německem, Francií, Velkou Británií, Spojenými státy. To jsou pro nás klíčoví partneři,“ tvrdí Lipavský.

Čtěte také

V této souvislosti se vymezuje vůči politice prezidenta Miloše Zemana, který prý potřebuje kvalifikovaného protivníka, s nímž může vést dialog a vyměňovat si argumenty.

S prezidentem se shoduje na potřebě ekonomické diplomacie: „80 procent našeho HDP tvoří export. Jsme exportně orientovaná ekonomika a stát se musí postarat o odbytiště, znát je a do určité míry českým firmám umetat čestičku,“ podotýká Lipavský.

Vysokou přidanou hodnotu shledávám ve vědě, výzkum a inovacích a v podpoře startupů.
Jan Lipavský

Zdůrazňuje nutnost zachovat stávající síť zastupitelských úřadů, jejich redukce by prý byla neekonomická. Zároveň by se stát měl zaměřovat na dlouhodobé projekty s vysokou přidanou hodnotou:

„Tu shledávám ve vědě, výzkum a inovacích a v podpoře startupů,“ uvádí s tím, že je třeba spolupracovat na vývozu českých technologií a naopak hledat spolupráce, které pomohou zvýšit přidanou hodnotu české ekonomiky.

Nevzdávejme se hodnot

Lipavský ale opakuje, že při obchodování se Česko nesmí vzdávat svých hodnot, na kterých stojí i celá západní civilizace.

Čtěte také

„Česká republika by měla připravit vlastní verzi sankčního zákona pro případ hrubého porušení lidských práv, abychom mohli například potrestat Lukašenkův režim zákazem cestování nebo držení majetku v České republiky,“ upozorňuje.

Úkolem diplomacie je prý vytváření takového prostředí, ve kterém platí právo a základní hodnoty, ať už jde o lidská práva nebo právo něco vlastnit, aniž by hrozilo, že dotyčný o majetek přijde.

„Český byznys by si měl vážit, že Česká republika dokáže tato práva vymáhat a že je prosazuje i v mezinárodním prostředí. Ne se jich vzdávat s vidinou jedné dobré zakázky,“ dodává.

Jak jednat s Ruskem o lidských právech, když Česko potřebuje ruský plyn? A existuje alternativa k plnění klimatických cílů Evropské unie? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert

Související