Je skandální, že vláda utajeně vybrala velvyslance, co neumí jazyky, kritizuje rošádu Pirát Lipavský

21. červen 2021

Česká vláda spustila hromadnou výměnu jednadvaceti velvyslanců, tedy asi pětinu celkového počtu. Podle serveru iHned.cz na většinu z těchto pozic schválila v utajeném režimu nové kandidáty. „Jde o běžný model, kdy se pravidelně každý rok obměňuje čtvrtina ambasád. Opozice to využívá, aby říkala, že se to tak dělat nemá, ale děje se tak už třicet let,“ tvrdí poslanec Ondřej Veselý (ČSSD). Jeho kolega Jan Lipavský (Piráti) ovšem kritizuje způsob, jak výměna probíhá.

„Jsou odvoláváni velvyslanci už po dvou třech letech, nerespektuje se pauza po skončení mandátu, kterou určuje kariérní řád,“ vadí Lipavskému, který je místopředsedou zahraničního výboru sněmovny.

Čtěte také

„Za naprosto skandální považuji, že jsou tam i velvyslanci, kteří neumějí jazyky. Pokud pojedete na dovolenou do Chorvatska a stane se vám něco ve Slovinsku, tak se může stát, že tam bude pan velvyslanec Tuhý, který po dvou letech přejíždí z Bratislavy do Lublaně a není jazykově vybaven,“ kritizuje Lipavský přesun bývalého policejního prezidenta Tomáše Tuhého na další velvyslanecký post.

Vše je to v režimu vyhrazené, proces jmenování je dlouhý a mluvit se o něm smí až po schválení druhou stranu.
Ondřej Veselý (ČSSD)

Předseda zahraničního výboru Veselý připomíná, že se ke konkrétním osobám vyjadřovat nemůže:

„Vše je to v režimu vyhrazené a veřejně komentovat toto je problematické, proces jmenování je dlouhý a mluvit se o něm smí až po schválení druhou stranu. Každý velvyslanec by ale měl být jazykově vybavený určitě angličtinou.“

Veselý: Nemáme nekvalitní velvyslance

Lipavský považuje výměnu diplomatů za zcela nesystematickou. „Jen kvůli tomu, že sociální demokracie potřebuje umístit pár svých kamarádů, tak se to musí celé přeskládat. Trpí tím česká zahraniční služba, proto mi to vadí a tématu se věnuji.“

Ondřej Veselý, ČSSD

„To je naprostý nesmysl,“ reaguje na obvinění svého sněmovního kolegy sociální demokrat. „Mezi těmi šestadvaceti nově jmenovanými není žádný člen ČSSD. Chápu, že opozice před volbami potřebuje točit cokoliv, ale toto je opravdu nešťastné.“

Podle Veselého má nejen Lipavský problém s tím, že velvyslance podle Ústavy jmenuje a odvolává prezident. „Chápu, že kolega není srozuměn s tím, kdo je prezidentem, ale pokud se prezident rozhodne, že nikoho nejmenuje, což se bohužel i dříve dělo, tak nebudeme mít velvyslance.“

Čtěte také

„Ministerstvo zahraničích věcí rezignovalo na ty nejzákladnější profesní parametry toho, co má česká zahraniční služba představovat. Přijde mi absurdní mluvit o tom, že máme velvyslance, který neumí pořádně cizí řeči. A tento případ není jediný, takových osob je tam vícero,“ tvrdí Lipavský.

Sociální demokrat doporučuje, aby má-li někdo výhrady, ať navrhne někoho, kdo by pracoval kvalitněji. „Toto jsou ale obecná tvrzení, že máme nekvalitní velvyslance. Ministr zahraničí potvrdil, že z těch šestadvaceti kandidátů mají všichni velvyslaneckou zkušenost,“ ujišťuje Ondřej Veselý (ČSSD).

Je hezké se skrýt za to, že vše probíhá v utajeném režimu. Vláda by měla garantovat, že až lidé budou potřebovat pomoc, bude o ně postaráno.
Jan Lipavský (Piráti)

„Ministr nám v utajeném režimu sděloval naprosté banality, které si může každý přečíst na webu ministerstva. Je hezké se skrýt za to, že vše probíhá v utajeném režimu, ale vláda by měla garantovat občanům, že až budou potřebovat pomoc ve Slovinsku, bude o ně postaráno,“ opakuje své obavy Jan Lipavský (Piráti).

Oslabila se role ministerstva zahraničí, nebo vše odpovídá standardní rotaci? Poslechněte si celou debatu Pro a proti.

Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související