Hrad by neměl „sólíčkovat“ v zahraniční politice vůči Číně, žádá šéf Pirátů Bartoš

2. březen 2020

Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se vrátil z Číny, kde se setkal s jedním z vicepremiérů tamní vlády. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka předal kancléř darovací smlouvu k české humanitární zásilce pro postižené koronavirem. Cesta ale proběhla bez mandátu vlády a za doprovodu Zemanova poradce Zdeňka Nejedlého a Jaroslav Tvrdíka. Měla by prezidentská kancelář zdůvodnit tuto misi podrobněji?

Poslanec KSČM Daniel Pawlas věří, že cesta kancléře Mynáře a jeho doprovodu do Číny byla prospěšná českým zájmům. Předseda Pirátů Ivan Bartoš žádá Hrad o vysvětlení.

Mělo by zaznít vysvětlení

Předseda Pirátů Ivan Bartoš

„Pokud pan Ovčáček říká, že hlavní tématem bylo předání dekretu o humanitární pomoci, tak je to dostačující vysvětlení... a nijak bych to nehrotil,“ říká v pořadu Pro a proti komunista.

Český prezident je prý nespokojen se sliby z čínské strany stran investic. „Dokonce řekl, že proto nepojede na dubnový summit. Proto věřím, že součástí cesty byl i dotaz, jak vážně Čína myslí své investice ve střední Evropě a v České republice.“

„Mělo by nějaké vysvětlení zaznít,“ žádá Ivan Bartoš. „Prohlášení pana Ovčáčka o humanitární pomoci potřebným vůbec nevysvětluje faktický důvod předání darovací listiny, protože ona humanitární pomoc by do Číny dorazila tak jako tak.“

Vratislava Mynáře vyslal do Číny prezident. Slyšeli jsme, že vztahy mnohých politiků a byznysmenů vůči Číně nejsou ideální. Těžko by takoví lidé byli v Číně respektováni. Ti, kteří do Číny odjeli, tam respektováni jsou... Zahraniční politiku sice určuje vláda, ale prezident je přímo volen, má silný mandát, takže má určitě práva i co se týče zahraniční politiky... Nepodsouval bych Miloši Zemanovi a těm lidem, kteří teď v Číně byli, že by dělali něco proti českým zájmům.
Daniel Pawlas

Předseda Pirátů nechápe, proč trio Mynář, Nejedlý a Tvrdík do Číny cestovalo. „Žádné odpovědi od nich nemáme, delegace nebyla s vědomím vlády a už začíná být používána domácí čínskou propagandou k vysvětlování našich dobrých vztahů s Čínou.“

Ostudu nedělali

pawlas_daniel_moravs_171116-151314_jra.png

Komunista uznává, že současný stav není ideální. „Ale musíme vycházet z toho, že máme prezidenta, jakého máme, já ho respektuji a jsem rád, že ho máme. Každý má své postoje vůči vládě, Senátu, parlamentu, takže bych to moc nehrotil.“

„Bylo by dobré, kdyby kancelář prezidenta zveřejnila záznamy z jednání, protože se situace zveličuje. Ti tři pánové ostudu České republice určitě nedělali... Věřím, že se snažili tlačit na Čínu a bylo jim nasloucháno,“ shrnuje Daniel Pawlas (KSČM).

Vratislav Mynář je kancléř bez prověrky, Martin Nejedlý poradce bez jakékoliv oficiální funkce, Jaroslav Tvrdík je lobbista s gigantickým konfliktem zájmů, protože reprezentuje svého zaměstnavatele, čínskou státní agenturu CITIC. A tito lidé jedou bez vědomí vlády jednat o budoucí diplomatické události nebo o investicích? Jedna věta od pana Ovčáčka mi nestačí v momentě, kdy jsou vztahy s Čínou napjaté kvůli šikaně českých politiků a ostrakizaci našich uměleckých těles.
Ivan Bartoš

Piráti se plánují dotazovat Hradu i na poli sněmovny. „Premiér prý o cestě nevěděl a (ministr zahraničí) Petříček říká, že se jedná o běžnou návštěvu. Ale pak mě zajímá, proč jede lobbista Nejedlý nebo pan Tvrdík, který očividně hájí čínské zájmy u nás.“

„Chtěl bych, aby Česká republika dělala konzistentní zahraniční politiku, kterou definuje vláda, diplomaticky ji reprezentuje ministerstvo zahraničních věcí, a ne aby si tu prezident a jeho lidé sólíčkovali,“ kritizuje Ivan Bartoš (Česká pirátská strana).

autoři: Veronika Sedláčková , Ondřej Čihák
Spustit audio

Související