Kancléř Mynář není žádný viceprezident, nemá se co scházet se soudci, kritizuje Benda (ODS)

23. leden 2019

Sněmovní podvýbor pro justici se bude ve středu zabývat podezřeními, že se lidé z Kanceláře prezidenta republiky dlouhodobě snaží ovlivňovat rozhodování soudů. Informace z médií potvrdili i někteří soudci, když připustili, že měli schůzky s prezidentem Milošem Zemanem nebo jeho kancléřem. Právě Vratislav Mynář je na večerní jednání pozván.

„Těžko teď můžeme dělat nějaké soudy. Ale současně říkám, že není dobře, aby se ústavní činitelé bavili se soudci o živých kauzách,“ říká předseda sněmovního Ústavně právního výboru Marek Benda (ODS).

Podle prezidenta ovšem nešlo o ovlivňování, ale o vyjadřování názoru a soudci by prý neměli žít v izolaci od lidí. „Prezident se má s představiteli soudů bavit o fungování justice. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa se spíše zlobil, že se s ním prezident o fungování soudní soustavy bavil málo,“ reaguje poslanec. 

Česká justice funguje poměrně dobře, možnost jejího ovlivnění je velmi nízká, ale všechny tyto debaty jí neprospívají.
Marek Benda

„Takové aktivity nepokládáme za správné, nemají je dělat politici a tím spíš ne úředníci. My si tady hrajeme, jako kdyby pan Mynář byl viceprezident. On je šéf hradní kanceláře, který se nemá vůbec scházet se soudci ani jim říkat své názory,“ zdůrazňuje.

Nedovedu si představit, že by si kdy předseda soudu troufl zasáhnout do rozhodnutí kolegů. To je zcela absurdní, říká exministryně Válková

Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Snaží se prezident a jeho lidé ovlivňovat justici? Od minulého týdne se ze všech stran probírají schůzky Miloše Zemana s vysoce postavenými zástupci naší justice.  

Benda se nedomnívá, že by se soudci nechali Hradem ovlivnit, v opačném případě by ale byl ochoten diskutovat o posílení nezávislosti justice. Je ale proti možnému zřízení Nejvyšší rady soudnictví, jak požaduje prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

„Představa, že soudci budou jmenováni ze svých řad bez zásahu ostatních mocí, je velmi nesprávná,“ upozorňuje Benda s tím, že jde o nesouvisející otázku. „To jen paní Zemanová využila situace, aby s tím znovu přišla. Nepokládáme to za dobrý nápad,“ dodává.

K ovlivnění nedošlo

Podle poslankyně Taťány Malé (ANO) je věcí prezidenta, jaké si vybere spolupracovníky, a podotýká, že prezident o aktivitách svého kancléře ví. „Je na prezidentovi, aby si vyhodnotil, zda je to pro něj akceptovatelné,“ soudí.

Máme nezávislé soudy a soudce. Nezaznamenala jsem, že by došlo k nějakému ovlivňování. A tím se v žádném případě nechci zastávat ani jednoho z pánů, o kterých se bavíme.
Taťána Malá

Petr Hartman: Ví prezident, že nežijeme v době komunistické justice?

Vratislav Mynář

Nežijeme v době komunistické justice, prohlašuje mluvčí prezidenta republiky. Měl by to často opakovat Miloši Zemanovi a Vratislavu Mynářovi.

„Je to velmi nešťastné a k ovlivňování ze strany prezidenta a kancléře nesmí docházet. Ale věřím tomu, že naše soudy jsou opravdu nezávislé a že jsou soudci profesionálové, kteří umí udržet konverzaci v rovině, aby neovlivnila jejich rozhodování,“ dodává.

Kauza podle ní nepřispívá k dobrému obrazu justice a mezi lidmi k ní panuje nedůvěra. „Mediální obraz justice je mnohem horší než skutečnost. Každý příběh, jako je tento, naši justici poškozuje, a to se mi nelíbí,“ dodává.

Malá odmítá, aby se na základě jedné konkrétní kauzy diskutovalo o změnách systému, ústavy nebo omezování pravomocí prezidenta. Podobný názor zastává i Benda: „Připouštím jedinou změnu ústavy – vrátit se k nepřímo volenému prezidentovi,“ uzavírá.

autoři: Veronika Sedláčková , ert
Spustit audio

Související