NATO ví, že Čínu je třeba sledovat, ale není na pořadu dne označit ji za nepřítele, tlumočí velvyslanec Landovský
Lídři členských zemí Severoatlantické aliance jednali o nové strategii NATO pro nadcházející dekádu. Za účasti amerického prezidenta Joea Bidena se mluvilo například o novém přístupu k ruské hrozbě nebo ke globálnímu vzestupu Číny. Po dlouhé době se na summitu mluvilo i o České republice, připomíná velvyslanec při NATO Jakub Landovský.
„Zmínky se týkaly jak Vrbětic, tak té diplomatické šikany v podobě seznamu nespřátelených zemí. A spojenci jasně poskytli České republice podporu,“ tlumočí Landovský postoj členů Severoatlantické aliance.
Čtěte také
„Projevená solidarita je velmi významná, je zcela správně, že se k tomu spojenci vyjádřili. A je dobré cítit podporu i v tom diplomatickém sporu, který budeme muset jednoho dne nějakým způsobem narovnávat.“
Za největší výzvu, která je před severoatlantickým společenstvím, považuje Landovský zajištění obrany kybernetickém prostoru všech aliančních zemí. „Protože kybernetické oťukávání nebo útoky – ať už s tichým souhlasem hostitelského státu kriminálních skupin, nebo přímo mezi státy – jsou každodenní realitou.“
Peníze na obranu
Přestože Joe Biden dal najevo, že USA jsou zpět v pozici aliančního lídra, v požadavcích na růst obranných výdajů, které nastolil Donald Trump, bude administrativa nového prezidenta pokračovat, upozorňuje český velvyslanec.
Čtěte také
Jak se ale zdá, ministerstvo financí České republiky ani v následujících letech nepočítá s plněním závazku o vynakládání dvou procent HDP na obranu. „To je samozřejmě problém,“ konstatuje bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.
„A nejen reputační. Je to problém i v tom, jak naše armáda bude schopna spolupracovat s partnery na těch složitých úkolech. Není možné s armádou, která má čtyřicet a více let staré vybavení, být na stejné vlně jako státy, které tomu věnují větší pozornost,“ dodává.
Není možné s armádou, která má čtyřicet a více let staré vybavení, být na stejné vlně jako státy, které tomu věnují větší pozornost.
Petr Pavel
Odpovědnost nese v tomto ohledu vláda, je přesvědčen náměstek ministra obrany Jan Havránek. „Řada zemí má tento závazek směrem k obranným výdajům uzákoněný. České republice tento institut chybí. Chybí nám obecně dlouhodobá rozpočtová stabilita, a to je úkol především pro všechny členy vlády této země.“
Rusko a Čína
Zástupci členských států na bruselském summitu věnovali pozornost také konkrétním státům – Rusku a Číně.
Čtěte také
„U Ruska je důležité si uvědomit, že děláme opatření v oblasti obrany a odstrašení, ale zároveň také nabízíme jednání,“ upozorňuje Landovský s tím, že pohled členů NATO je v tomto ohledu dlouhodobě neměnný.
„Čína je ale úplně něco nového. Nedá se říct, že by postoj aliance k ní kopíroval postoj k Rusku. Čínu je třeba bedlivě sledovat, ale není v tuto chvíli vůbec na pořadu dne, abychom ji označovali za protivníka nebo nepřítele.“
Je to země, která mění architekturu světa a přichází i do prostoru, který má aliance za úkol zabezpečit. A proto je třeba dát asijské velmoci najevo, že o ní víme, myslí si český velvyslanec při Severoatlantické alianci. „Existuje spousta oblastí, kde je vůle s Čínou spolupracovat – například otázka klimatických změn.“
Jakub Landovský, velvyslanec České republiky při NATO
Petr Pavel, bývalý předseda vojenského výboru NATO
Jan Havránek, náměstek ministra obrany
Martin Jirušek, politolog, Masarykova univerzita
Výsledkem má být to, že Čína spolu s rostoucí mocí přijme i zodpovědnost za svět postavený na řádech a pravidlech, který nám přináší prosperitu a bezpečí, uzavírá Landovský.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Nezůstali jsme sami, reakce NATO je rychlá a rázná, pochvaluje si velvyslanec Landovský
Podle Jakuba Landovského se nyní ukazuje, proč je výhodné členství v NATO a Evropské unii. A není prý od věci, aby výbuch ve Vrběticích projednala i Rada bezpečnosti OSN.
-
Filip Nerad: Českou diplomacii čeká ještě hodně práce. Vystoupení šéfa BIS v NATO byl ale dobrý tah
Severoatlantická aliance vyjádřila hluboké znepokojení nad destabilizačními akcemi, které Rusko provádí na území aliance. A solidaritu Česku vyjádřily také Spojené státy.
-
Komunikace kolem Vrbětic je bramboračka, takže jsme od spojenců ani nemohli víc čekat, míní Petříček
„Nevěřím, že Jan Hamáček (ČSSD) plánoval nějaký výměnný obchod, který by ohrozil bezpečnost České republiky. Ale celá komunikace kolem té záležitosti je velmi nešťastná.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.