Českou diplomacii čeká ještě hodně práce. Vystoupení šéfa BIS v NATO byl ale dobrý tah, hodnotí komentátor Filip Nerad
Podporu České republice ve věci vrbětické kauzy vyjadřují spojenci nejen v Evropské unii, ale i v NATO. Severoatlantická rada po čtvrtečním jednání vyjádřila hluboké znepokojení nad destabilizačními akcemi, které Rusko provádí na území aliance. A solidaritu nám už vyjádřily také Spojené státy americké. „Je vidět, že na americké straně je ochota v tomto Česku pomoci. Je to pozitivní signál, že mohu přijít další kroky,“ říká analytik Českého rozhlasu Filip Nerad.
Prohlášení Severoatlantické rady považuje Nerad za nejsilnější verbální podporu, kterou bylo možné v tuto chvíli od NATO získat. „Je tam pojmenování toho problému – tedy destabilizační akce Ruska a vyjádření plné solidarity s postupem České republiky.“
Za důležité považuje analytik hlavně fakt, že NATO upozorňuje na provádění ruských akcí na půdě aliance. „Tedy ne jen v České republice. A že je považuje za ohrožení celého území.“
Pro pozitivní odezvu na českou žádost bylo určitě dobře, že Česká republika vsadila na ten nejvyšší politický a zpravodajský rank.
Filip Nerad
K vyslovení jednoznačné podpory podle Nerada přispěla i účast českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) a šéfa BIS Michala Koudelky na jednání:
„Vypovídá to o tom, jak vážně a odpovědně k tomu Česko přistoupilo a jakou naléhavost tomu případu dává. Pro pozitivní odezvu na českou žádost bylo určitě dobře, že Česká republika vsadila na ten nejvyšší politický a zpravodajský rank.“
V následujících dnech a týdnech ale čeká tuzemskou diplomacii tvrdá práce, myslí si analytik. „Abychom dosáhli ještě nějakých razantnějších projevů solidarity od ostatních aliančních států, budeme si je muset diplomaticky odpracovat na všech úrovních.“
Ivana Milenkovičová, zpravodajka v Moskvě, Český rozhlas
Dita Charanzová, europoslankyně (ANO) a místopředsedkyně Evropského parlamentu
Stanislav Polčák, europoslanec (STAN)
Filip Nerad, analytik, Český rozhlas
V tomto ohledu připomíná rok 2018 a koordinované vyhoštění více než stovky pracovníků ruských ambasád z Evropy po útoku v britském Salisbury. „Britové na tom ty dva týdny intenzivně pracovali. A to bude teď úkol i pro českou vládu a diplomacii.“
Jak hodnotí zahraniční reakce na kauzu Vrbětice europoslanci Dita Charanzová a Stanislav Polčák? Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Věry Štechrové.
Související
-
Filip Nerad: Reakce spojenců na Vrbětice musí být rázná. Ukáže i pozici Česka
Že Rusko používá v zemích NATO a EU k jejich oslabení prostředky hybridní války dnes už nikoho nepřekvapí. Když sáhne k nástrojům té skutečné, vyvolá to pokaždé šok.
-
Kauza Vrbětice očima Ondřeje Kundry: Něco víme, něco se nikdy nedozvíme
Podcast Vinohradská 12 s Ondřejem Kundrou o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
-
Reakce ruských médií je stejně hrozná jako teroristický čin ve Vrběticích, popisuje analytik Votápek
Bývalý diplomat věří, že česká veřejnost si ruskou reakci bude pamatovat a dezinformační kampaně na ní nebudou fungovat, stejně jako u dezinterpretování událostí roku 1968.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.