Máme dost příkladů, že polská vláda porušuje principy právního státu, tvrdí europoslanec Polčák

29. říjen 2021

Spor o dodržování zásad právního státu v Polsku se vyostřuje. Země postavila své zákony nad unijní právo a vyhrožuje Evropské komisi, že pokud nepošle peníze z fondu obnovy na pomoc po pandemii, půjde o vyhlášení světové války. „Nesouhlasím s tímhle stupňováním tlaku na Polsko z politických důvodů. Je to hra s ohněm, která nemusí skončit dobře,“ myslí si europoslanec ODS Alexandr Vondra. Jeho kolega Stanislav Polčák (STAN) věří, že právní stát je základní hodnotou EU.

„Pokud nebude platit princip nadřazenosti evropského práva, nebude fungovat Unie. Ale musí se najít konsensuální řešení, protože není možné vyhlásit válku, ani Polsko vydírat,“ tvrdí místopředseda Starostů Polčák.

Čtěte také

„Pevně věřím, že v rámci dialogu se podaří řešení najít,“ dodává Polčák. „Polsko se dobrovolně zavázalo řídit smlouvami a judikaturou soudního dvora a máme nový režim čerpání rozpočtu Evropské unie dodržováním právního státu. Především Polsko samo bude muset najít cestu k řešení tohoto konfliktu.“

Počátek řešení je měřit všem stejně a skončit měřením dvojím metrem.
Alexandr Vondra

Občanský demokrat souhlasí, že kompromis je třeba najít. „Je škoda, že odchází Angela Merkelová, která byla schopna kompromisů dosahovat a rozuměla východním problémům. Je třeba začít debatou o polském soudnictví a soudnictví jako takovém. Já ty smlouvy znám, oblast soudnictví prostě nespadá do výlučné kompetence EU.“

„Počátek řešení je měřit všem stejně a skončit měřením dvojím metrem,“ soudí Vondra.

Čtěte také

„Na jedné straně je Polsko terčem útoku ze strany Evropského parlamentu, ale německý spolkový ústavní soud v Karlsruhe za poslední dekádu několikrát zpochybnil kompetenci EU rozhodovat o půjčkách – a to nikdy nebylo terčem takového politického tlaku.“

Polčák ale upozorňuje, že i další německé soudy měly problém s nadřazeností evropského práva, ale tyto spory se urovnaly. „Tady ale máme konkrétní rozpor, kdy polský ústavní soud konstatoval jasný rozpor ústavy s evropským právem.“

Vondra: Hlavně nepolitizovat

Je třeba vyčkat dalších rozhodnutí Evropského soudního dvora, doporučuje Vondra.

Čtěte také

„Evropský parlament tady ale politicky tlačí na něco, co mu nepřísluší. Je to politická instituce, nikoliv arbitr toho, co je právně dobré, či špatné. Klíčové je, aby se to nepolitizovalo.“

„Zmíněný dvojí metr se projevuje i jinde. Když Němci začnou stavět Nordstream s Ruskem, tak jim to prochází, když totéž udělají Maďaři, jsou okamžitě na tapetě. Když Poláci stavějí plot na hranicích, jsou na tapetě, když ho staví Litva nebo Španělsko, je to v pořádku. To nesmíme bagatelizovat, protože se to může obrátit proti nám,“ varuje Alexandr Vondra (ODS).

Také Evropský soud pro lidská práva už konstatoval, že polský ústavní soud je nelegitimní a je obsazen v rozporu s právem.
Stanislav Polčák

Místopředseda Starostů trvá na dodržování práva jako podmínky čerpání evropských peněz. „Ale polskou kauzu netlačí jen Evropský parlament. I Evropský soud pro lidská práva, který je součástí jiné organizace, Rady Evropy, už v několika rozhodnutích konstatoval, že polský ústavní soud je nelegitimní a je obsazen v rozporu s právem.“

Čtěte také

„Obava o právní stát je na místě. Samozřejmě musíme postupovat rovným způsobem, ale tady máme dostatek příkladů o tom, že polská vláda skutečně porušuje principy právního státu, čímž ohrožuje práva občanů Unie. Když se přesídlíte do Polska, tak opravdu nemusíte mít zaručen plný rozsah práv, který vám má náležet. A to je významný problém,“ obhajuje evropskou stranu sporu Stanislav Polčák (STAN).

Poslechněte si celou debatu. Názory europoslanců zjišťuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související