Petr Holub: Dráždit Brusel – eurodotace Polsku zastaveny
Hádka tuzemské vlády s Evropskou komisí o střet zájmů premiéra Andreje Babiše plní titulní strany zdejších médií. Ve srovnání s posilujícím konfliktem, který Brusel vede s Varšavou, jde ovšem o slabý odvar.
Evropská komise oznámila, že přestala proplácet dotace těm polským regionům, které se prohlásily za LGBT-Free zone, tedy za regiony neuznávající práva sexuálních menšin. Komisařka Věra Jourová zásah vysvětlila tím, že Evropská unie práva menšin LGBT uznává, a že tedy nemůže posílat peníze tam, kde z nich menšiny logicky nemohou mít prospěch.
Čtěte také
Přes dlouhodobé spory Unie a Polska byla tato zpráva bleskem z čistého nebe. Společně s ní totiž přišlo varování, že stejně to dopadne se všemi evropskými dotacemi pro celé Polsko v období 2021–2027. To by byl vážný zásah do národní ekonomiky, protože eurodotace tvoří 3–4 procenta polského HDP. Polský zlotý oslabuje, ve srovnání s korunou za poslední týden o deset haléřů za zlotý.
Česko mimo hledáček
Nikoho nepřekvapuje, že Financial Times v souvislosti s polskými problémy mluví také o Maďarsku. Naopak může potěšit, že Česko je zatím pod rozlišovací schopností zahraničních novinářů. Přesto by varování neměla přeslechnout ani Praha.
Čtěte také
Úředníci z Bruselu, jak známo, nikdy neprovádějí vlastní politiku, ale drží se linie, kterou určují především tradiční evropské elity z Německa, Francie a dalších zemí evropského západu. Zmrazení eurodotací pro polské regiony má tedy nutně hlubší základ než připravenost hájit práva menšin.
Přinejmenším od brexitu se v Evropě stále častěji mluví o tom, že rozšíření na východ nevyšlo, jak se čekalo. Brusel zajistil přísun peněz na východ, otevřel hranice pro investice a obchodní výměnu a díky tomu zažily země od Česka po Rumunsko tři desetiletí pozoruhodného vzestupu.
Problémy východní Evropy
Zároveň se ovšem projevily vedlejší účinky. Z většiny východoevropských zemí začal hotový exodus na západ, který se stal zřejmě hlavním důvodem, proč se proti Evropě opevnila Velká Británie. Útěkem na západ zároveň přišly východoevropské státy o své elity a k moci se v nich derou populisté nejrůznějšího druhu. V podobě polských a maďarských vůdců se pak dostávají do konfliktu se Západem. Nelze přehlédnout, že to je s pomocí západních peněz a nepromyšlené západoevropské politiky.
Zastavit mohutný finanční proud do členských států na východě je přiznáním, že dosavadní evropská politika rozšíření měla vážné chyby, dotační škrty jsou v každém případě logickým důsledkem těchto úvah. Proto je dobré si uvědomit, že v této chvíli nemá smysl Brusel provokovat. Pokoušet se o to navíc v případě eurodotací znamená příslovečné dráždění hada bosou nohou.
Autor je reportér serveru Seznam Zprávy
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.