Luboš Palata: Ve sporu o Turów je klíčové to, že Polsko pohrdá rozhodnutími soudu EU

24. září 2021

Spor Česka a Polska kolem uhelného dolu Turów není jen sporem o to, zda může nějaký stát doslova poddolovat hranici jiného státu. V tomto sporu už začíná jít o víc. Na konkrétním případu se tu ukazuje, jak je nebezpečné, když se některá členská země Evropské unie rozhodne nedodržovat rozsudky evropského soudního dvora.

V případě dolu Turów už koncem května vydal evropský soud předběžné opatření, kterým provozovateli dolu s okamžitou platností zakázal pokračovat v těžbě. Jenže polský provozovatel dolu se s posvěcením vlády ve Varšavě rozhodl krok soudu neuposlechnout a v těžbě pokračovat.

Čtěte také

V těchto dnech, po několika měsících váhání, vynesl evropský soud další verdikt, kterým uděluje provozovateli dolu, tedy v přeneseném významu polskému státu, pokutu ve výši půl milionu eur za každý den další těžby.

Je to jen zlomek částky, kterou navrhovalo Česko. Ale přesto je to suma, která činí těžbu v dole ztrátovou. Ročně by totiž za pokračující těžbu Polsko zaplatilo v přepočtu asi čtyři a půl miliardy korun. Jde o penále za dobu do samotného rozsudku, který se dá očekávat někdy v první polovině příštího roku a jehož znění nelze dnes s jistotou předvídat.

Polská vláda českou stranu i evropské instituce nyní tvrdě kritizuje a ve Varšavě se mluví
o zmrazení činnosti Visegrádské čtyřky.

Dodržování rozhodnutí Evropského soudu

Jenže ve sporu jde o mnohem víc. Polsko tady na praktickém příkladu ukazuje, že nehodlá respektovat verdikty evropského soudu. Z Varšavy zaznívají věty o tom, že ani nařízenou pokutu se Polsko nechystá platit.

Čtěte také

Je proto zcela na místě se obávat, že Polsko nebude respektovat ani konečný rozsudek evropského soudu k celé kauze Turów, pokud vyzní v neprospěch Varšavy.

Nebylo by to popravdě nic nečekaného. Podobně Polsko postupuje už v jiných verdiktech, které se povětšinou týkají nezávislosti tamních soudů a dodržování pravidel právního státu. A tamní vláda a ústavní soud si pohrávají s myšlenkou nadřadit polské zákony evropským směrnicím a polské soudy rozhodnutím soudu evropského.

Luboš Palata

Tady už jde opravdu do tuhého. Dodržování rozhodnutí Evropského soudu a nadřazenosti evropských směrnic nad polskými zákony je naprostým základem pro polské členství v Unii a fungování Evropské unie jako celku. Celku, v němž černý pasažér typu Polska nemá co dělat.

To, že to teď na konkrétním případě pociťují Češi, je jen připomenutím, že něco takového nesmíme ani my jako Česká republika u žádného členského státu tolerovat. A to ani tehdy, když se jedná o Polsko.

Autor je editorem Deníku

autor: Luboš Palata
Spustit audio