Tchaj-wan je mikročipová velmoc a my jsme pro něj jednička ve východní Evropě, věří šéf komory Diviš
Českou republiku navštívila podnikatelská delegace z Tchaj-wanu v čele s tamním ministrem zahraničí Josephem Wu. Jedná se o největší obchodní návštěvu v historii obou zemí a při té příležitosti bylo podepsáno pět nových memorand o rozšíření spolupráce v různých technologických oborech. „Hlavními tématy byly čipy, elektromobilita, kybernetická bezpečnosti a umělá inteligence,“ vypočítává předseda Česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš.
Problém s nedostatkem čipů sice nemá krátkodobé řešení a svět mu bude čelit nejspíš ještě dva roky, spojenectví s Tchaj-wanem by ale mohlo být devizou do budoucna, upozorňuje host Tématu dne Renaty Kropáčkové.
Čtěte také
„Jde o to, kdo bude v čele toho pelotonu. A nám se díky Senátu a jeho loňské návštěvě na Tchaj-wanu podařilo udělat první krok – získat pro Česko obrovské sympatie a důvěru, že máme co nabídnout.“
Právě proto teď do České republiky jako do jedné z mála zemí Evropy Tchajwanci přijeli zjistit, jak jsme připravení na případnou obchodní spolupráci v oblasti technologií, konstatuje. „Jsme pro ně asi čtvrtou nebo pátou nejzajímavější destinací v Evropě a z východní Evropy jsme rozhodně jednička.“
Jedná se o navazování vztahů českých a tchajwanských subjektů. A pohled čínských orgánů není v té věci úplně relevantní.
Ondřej Klimeš
Přestože se návštěva neobešla bez projevů nelibosti Čínské lidové republiky, běžný český podnik podle Diviše nemusí mít o svůj byznys obavy. „To, co Čína předvádí, je vcelku standardní vydírání politiky ekonomikou a ekonomiky politikou.“
Čtěte také
Podobně se na věc dívá také Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky: „Jedná se o navazování vztahů českých a tchajwanských subjektů. A pohled čínských orgánů není v té věci úplně relevantní.“
Senátor Pavel Fischer připomíná, že Česko není ve svém přístupu k asijskému ostrovnímu státu osamocené:
Ondřej Klimeš, Orientální ústav Akademie věd České republiky
Pavel Diviš, předseda Česko-tchajwanské obchodní komory
Pavel Fischer, senátor a předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost
Jan Kofroň, politický geograf a zástupce vedoucího Katedry politologie Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
„Evropský parlament minulý týden schválil mimořádně silnou rezoluci pro spolupráci s Tchaj-wanem. Ve prospěch té rezoluce hlasovalo 580 zákonodárců a jen asi 26 bylo proti.“
Nesmí nás překvapit, že zastrašování Pekingu vůči každému, kdo se k Tchaj-wanu chová jako k partnerovi, doléhá až k nám, míní. „To je potřeba nejen vnímat, ale také jasně odsoudit.“
Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Renaty Kropáčkové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.