Patálie se Slovenským národním povstáním a sovětské poválečné vize
K málokteré historické události se váže tolik dezinformací a mýtů jako ke Slovenskému národnímu povstání. Předběžná jednání o vojenské pomoci povstalcům už minimálně rok předem vedl se spojenci z Londýna prezident Beneš.
V roce 1943 vzniká pro přípravu povstání Slovenská národní rada a při ní vojenské ústředí v čele s pplk. Jánem Golianem, který má řídit operace slovenské armády.
Čtěte také
Stalin dostává začátkem srpna 1944 nezávisle na sobě tři žádosti o pomoc Slovenskému národnímu povstání: jednu od zástupců prezidenta Beneše s cílem po válce obnovit Československo, druhou od slovenského ministra obrany Generála Čatloše s cílem po válce zachovat samostatné Slovensko. Třetí žádost je od komunistů kolem Gustáva Husáka, s návrhem připojit Slovensko k Sovětskému svazu.
Původně prezident Beneš usiloval o tři smlouvy o vojenské spolupráci, a to s Velkou Británií, Sovětským svazem a Spojenými státy, tedy se všemi mocnostmi protihitlerovské koalice. Ale západní spojenci velmi dlouho váhali. Nejvstřícnější byl SSSR, který jako jediný Československu garantoval návrat k předmnichovským hranicím, a proto Edvard Beneš přijel 12. prosince 1943 do Moskvy a uzavřel se Stalinem smlouvu o spolupráci.
Zveličována role komunistů
Podle Benešova záměru měla smlouva zabránit poválečnému zasahování SSSR do vnitřních záležitostí Československa. Podle Stalinovy interpretace však právě zásahy tohoto druhu legalizovala.
Čtěte také
Hlavního partnera v čase Slovenského národního povstání tedy povstalci měli v Rudé armádě. Vzhledem k tomu, že Stalin ve střední Evropě sledoval především své, a nikoliv československé zájmy, byl ochoten podpořit Slovenské národní povstání, jen pokud se cíle SNP shodovaly se sovětskou poválečnou vizí. Ta se, jak víme, po roce 1948 naplnila. Československo se dostalo do sféry vlivu SSSR.
KSČ po válce historií SNP manipulovala, aby zvýšila svůj politický vliv. Role komunistických velitelů a partyzánů, kteří měli přímé vazby na komunistickou stranu, byla zveličována. Přínos ostatních byl ignorován nebo dokonce popírán. Tato pokřivená historie se dostala i školních učebnic, médií a veřejných projevů.
Pokusme se prostřednictvím archivních zvukových záznamů připomenout si onen bouřlivý slovenský rok 1944 a jeho ohlasy. Jestliže máme dnes možnost tyto dokumenty vnímat s odstupem osmi desetiletí, o to víc je to pozoruhodné a překvapivé.
Související
-
Historik: Slovenské národní povstání je pro Slováky podobné monstrum, jako pro nás Benešovy dekrety
Slovenské národní povstání z 29. srpna 1944 je považováno za druhé největší protinacistické vystoupení. SNP se ale odehrálo v zemi, která byla spojencem Hitlera.
-
Zapomenutá osobnost českých komunistů Jan Šverma zahynul v Tatrách po pochodu v bouři
Hrdina Slovenského národního povstání, blízký spolupracovník Klementa Gottwalda a jeden ze zakládajících členů komunistické strany. Takový byl Jan Šverma.
-
Pan Vašek se jen vracel od strýce domů. Nacisté si ho spletli s partyzánem a poslali do koncentráku
Dvacetiletý mladík Jaroslav Vašek kráčel v listopadu 1944 od svého strýce domů do Prostřední Bečvy. Nedošel. Zastavili ho němečtí vojáci a požadovali osobní dokumenty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.