Pastorace na okraji republiky má jedno společné, a to nízký počet věřících, shodují se faráři
Život v českých příhraničních oblastech s sebou nese řadu výzev. A to i pro církevní společnosti, které v tamních městech a obcích působí.
Dva duchovní – Pavel Pacner z římsko-katolické církve a Tomáš Jun z Českobratrské církve evangelické –, diskutují o svých zkušenostech s pastorací na okraji republiky. To, co mají určitě společné, je nízký počet věřících ve farnostech. Ptá se Martina Pouchlá.
Čtěte také
V první části Vertikály se dozvíte, jak papež František a velký imám podepsali v Jakartě deklaraci proti zneužívání náboženství v konfliktech.
Zajímá nás i to, proč policie zasahovala v Arcibiskupském paláci Praha? A poslechnout si můžete i rozhovor s jedním z Wintonových dětí, někdejším raketovým inženýrem a anglikánským farářem Johnem Fieldsendem. Ptá se Adam Šindelář.
Související
-
Náboženské umění ve veřejném prostoru často vypadá jako kýč, myslí si architekt
„Od 19. století jde v katolické církvi pozorovat jakýsi sklon ke kýči, který vyděluje křesťanské umění z celku. Hraje si na umění,“ popisuje architekt Norbert Schmidt.
-
Vědec: Lidi odlišuje od zvířat spiritualita. I věci, které nelze vnímat smysly, nesou silné emoce
„Spiritualita není náboženství. Každý člověk, bez ohledu na svou kulturu, má přístup k otázkám typu: Kde žijeme po smrti? Odkud pochází moje rodina?“ říká Boris Cyrulnik.
-
Kněz: Modlení při bohoslužbě je jako fandění na stadionu. Sjednocuje a dává pocit sounáležitosti
Debata Vertikály se zeptá, jaké hodnoty s sebou sport nese a proč mu fandíme s větším nadšením, než s jakým chodíme do kostela.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.