Při čtení se cítím svobodná, říká ředitelka kampaně Celé Česko čte dětem
„V literatuře hledám pochopení naší existence. Neustále hledám knihu, která by co nejvíc rezonovala ,s mým já‘. Hledám vždy něco, co by mi poskytovalo útěchu a orientaci, když ji potřebuji,“ říká zakladatelka a ředitelka kampaně Celé Česko čte dětem Eva Katrušáková.
Čtěte také
V debatě Vertikály dodává: „Také hledám literaturu, která pomáhá žít, která mi otevírá oči v situacích, kdy jsem zoufalá nebo smutná, když je mi úzko. Při čtení se cítím svobodná.“
Čtení nás podle odborníků učí naslouchat, přemýšlet, vyjadřovat se. Rozvíjí naši kreativitu, fantazii a v neposlední řadě také naši schopnost porozumět lidským příběhům. Čtení a literatura je i součást našeho duchovního a osobnostního růstu, alespoň to tvrdí druhý host literární vědec Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR.
Celou debatu o čtení najdete v audiu, ptá se Karolina Antlová.
V první části pořadu se ale dozvíte, že odvolaný děkan Katolické teologické fakulty Prokop Brož podal na Univerzitu Karlovu žalobu. Proč si poslechněte sami.
Dál se dozvíte, jak praktikuje ramadán potlačovaná menšina Ujgurů v Číně. Nebo to, že se v Liberci chystá festival nazvaný Po životě. Bude o ztrátě blízkých i vyrovnání se s vlastní smrtelností.
Magazínem provází Naděžda Hávová.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka