Pádem komunistického bloku levici jakoby zmizel nepřítel. A tím novým se stal Izrael, uvažuje ředitel Leo Pavlát

13. říjen 2021

Jak ve sněmovních volbách volili čeští Židé, kvalifikovaně říct nelze, protože k tomu nejsou žádná data, říká novinář, spisovatel, diplomat a ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. „Podle mých osobních kontaktů je ale jednoznačně veliká spokojenost s výsledkem těchto voleb,“ doplňuje.

Pražská židovská komunita podle něj při volbách primárně hodnotila vnitropolitické hledisko. A uvítání jejich výsledků bylo, jak říká, dáno jednoznačně politickou nekulturou, kterou přineslo hnutí ANO.

Čtěte také

„Z mého pohledu to, co zde bylo od opoziční smlouvy, byl politicky velký marasmus s mnoha nízkostmi a špatnostmi. Nicméně to, co přineslo hnutí ANO, bylo opravdu nejhorší, co jsme zde zažili od listopadu 1989. V tomto ohledu jsem nesmírně rád, že k té změně došlo,“ vysvětluje. 

A pokračuje: „Vztah Česka k Izraeli, který je přátelský, v tom asi mohl mít nějakou roli také, ale to se ani za Babišovy vlády vlastně nijak neměnilo. Myslím, že Česko v izraelsko-palestinském konfliktu zastává postoj, který je férový. Na rozdíl od velké části EU.“

To, co přineslo ANO, bylo opravdu nejhorší, co jsme zde zažili od listopadu 1989.
Leo Pavlát

Antisemitismus je problém v EU

Pavlát upozorňuje na novou strategii Evropské unie týkající se boje proti antisemitismu. „Týká se to židovských komunit, ale obecně i demokracie, možnosti žít v klidu ve světě, jaký chceme,“ naznačuje.

Čtěte také

Židovská historie neskončila s koncem 2. světové války.

„Něco prostě pokračuje. A když už mluvíme o Izraeli, ten konflikt má své dopady právě v Evropě pro židovské komunity, pro lidi, kteří nejsou Izraelci. Myslím, že prohlášení EU reflektuje jistou animozitu, která je v pozadí antisemitských excesů, které souvisí právě i s blízkovýchodním konfliktem.

Rostoucí síla progresivistického křídla místní levice západního světa souvisí podle Pavláta s pokřivenou tendencí ke korektnosti.

Když se kritizuje Izrael, všichni říkají, že je to antisemitismus. To není pravda, je to už mantra.
Leo Pavlát

„Protože mnohé země Západu jsou teď ve stadiu nekonečného pokání za svou minulost, kterou je třeba napravit, za kterou je třeba se omluvit. A toto vše k tomu přehodnocování vlastně patří. Jakou roli v tom všem špatném v těch zemích hráli Židé.“ 

Navíc je třeba si říct, že jde o mladé lidi. Mladí za levici jsou vždy bouřliví, radikální, revoluční. Je docela dobře možné, že to, co člověk hlásá ve 20 letech, už nebude říkat v 35,“ míní.

Novým nepřítelem Izrael

Podle Pavláta se někdy zdá, že pádem komunistického bloku zmizel levici na Západě nepřítel, takže bylo potřeba najít nového.

Čtěte také

„Mám pocit, že tím novým nepřítelem se stal Izrael. Protože to, co levice obecně prosazuje, tedy rovnost, férovost, solidarita, pomoc, je jakoby Izraeli upřeno. Často z té strany zaznívá, že když se kritizuje Izrael, všichni mluví o tom, že je to antisemitismus. To není pravda, je to taková mantra. I když je třeba připustit, že argumentace proti Izraeli může být za určitých okolností antisemitská,“ připouští.

„Antisemitismus se ale netýká jen Židů jako individualit, což levice připouští, ale že zde je jakýsi kolektivní Žid. A kolektivní Žid je Izrael,“ dodává.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Leo Pavlátem ze záznamu.

autoři: Barbora Tachecí , kbr

Související