Nejdřív byl za Davida s prakem považován Izrael, dnes jsou tak viděni Palestinci, tvrdí Kraus z židovských obcí
Vzrůstající antisemitismus v Evropě zaznamenávám, tvrdí tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Jako příklad uvádí třeba Francii nebo Belgii. „Neplatí to celoplošně. Dá se říct, že elity antisemitské nejsou. Když se ale člověk podívá na prostředí běžného obyvatele, může se s těmito projevy setkat z různých stran společnosti.“
Kraus připomíná, že hlavně díky šestidenní válce v roce 1967 byl Izrael pro Západoevropany, ale svým způsobem i pro Čechoslováky, hrdinou – vítězem nerovného souboje Davida s Goliášem. „Tenhle narativ se zcela otočil,“ zamýšlí se.
Čtěte také
Po událostech na olympijských hrách v Mnichově se ale Palestincům podařilo veřejné mínění obrátit na svou stranu.
„Přestože se palestinské vedení přiklonilo k terorismu a dalo by se říct, že běžná občanská společnost to jednoznačně odmítne, podařilo se ty role otočit. To znamená, že Palestinci jsou dnes viděni jako David s prakem, který jde proti izraelským tankům.“
Kraus přiznává, že je na svých přednáškách pro různé druhy publika často překvapen neznalostí souvislostí. A mnoho o dějinách židů v Evropě podle něj nevědí ani evropské elity, kterým je dnes kolem čtyřiceti a události z šedesátých let si sami nepamatují.
Židé byli většinou první
Host Barbory Tachecí při ohlédnutí do minulosti konstatuje, že Židé byli v dějinách většinou prvními oběťmi. Nezůstali ale jediným terčem nenávisti: „Pak následovali i ostatní. A není to jen případ holocaustu, ale i padesátých let.“
Čtěte také
K pokusu o vzkříšení antisemitismu v Československu došlo i po listopadu 1989, připomíná Tomáš Kraus. „Tehdy týdeník Politika otiskl seznam Židů a míšenců v české politice. Protireakce byla ale natolik silná, že jsme z toho vyšli velice povzbuzeni,“ dodává s optimismem.
Upozorňuje ovšem, že antisemitismus se opakovaně snaží k destabilizaci společnosti použít internetoví trollové dodnes.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Tomášem Krausem.
Související
-
Štingl: Otevřený antisemitismus nemá v Česku tradici, bylo by ale dobré se na to připravit
Antisemitismus je určitý rys této doby, říká dokumentarista Pavel Štingl. „A připravme se na to, že se bude zhoršovat,“ varuje.
-
Lidé byli lynčováni kvůli svému etniku, mezi Araby a Židy vznikla hluboká rána, popisuje Kalhousová
„Mnozí chápou, že je to opravdu vážná situace a je třeba konat. To je světlo na konci tunelu a možná ta jediná dobrá zpráva z toho, co se v posledních dnech odehrávalo.“
-
Klvaňa: Progresivisté vidí konflikt Izraele a Palestinců ideologicky – utiskování barevných bílými
Odpověď na to, proč se mladí liberálové staví v současném konfliktu na stranu Palestinců a kritičtí jsou k Izraeli, je podle Tomáše Klvani v ideologickém vidění světa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.