Padákoví andělé: Snesli se z nebe a přinesli naději

Operace Wolfram

Parašutisté z Wolframu se měli spojit s partyzány a v beskydských kopcích bojovat s nepřítelem. Hned po seskoku přišli o radiostanici i radistu. Velitelem výsadku Wolfram byl kapitán Josef Otisk a skupinu tvořilo dalších 5 členů: rotní Josef Bierský, Josef Černota, Vladimír Řezníček, radista Karel Svoboda a četař Robert Matula. 

Do protektorátu seskočili 14. září 1944 poblíž osady Nytrová v prostoru Slavíč v okrese Frýdek - Místek. Bohužel se při seskoku ztratil radista Karel Svoboda, kterého po pěti dnech bloudění zatklo gestapo a po výsleších poslalo do koncentračního tábora Flossenbürg, ve kterém se dočkal konce války.

Zbytek skupiny se sešel až devátý den po výsadku. Bez vysílačky a bez radisty se nedokázali spojit s Londýnem a vyžádat si další dodávky zbraní. Byli odkázáni na pomoc lesních dělníků, kteří je přivedli k partyzánům majora Murzina. 

Víc si poslechněte v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

  • Lesníci a hajní v odboji

    Pracovat za války v lese a nezajímat se o odboj, to prostě nešlo.

  • Telegrafia matka Tesly

    Byl to jeden z největších podniků v Pardubicích. Prošly jím tisíce zaměstnanců, někteří zde získali vzdělání, jiní praxi, ale mnozí zde strávili celý svůj profesní život.

  • Zapomenutá historie Choceňského Polska

    Během první světové války našlo 22 tisíc válečných uprchlíků přechodný domov  v samé blízkosti Chocně. Během podzimu roku 1914 zde vyrostla baráková kolonie. 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.