Padákoví andělé: Snesli se z nebe a přinesli naději

Operace Platinum - Pewter

V noci z 16. na 17. února 1945 seskočili u Javorného nedaleko Nasavrk čtyři parašutisté. Bohužel se jim během výsadku utrhly nožní pytle. Tvrdý dopad poničil většinu transportovaného materiálu, mimo jiné i obě vysílací stanice.

Velitelem operace byl kapitán Jaromír Nechanský a zbytel výsadku tvořil rotný Jaroslav Pešán a radisté rotný Alois Vyhňák a četař Jaroslav Klemeš. Kromě zpravodajské činnosti měli přijímat další parašutisty a zásilky zbraní a vysílat informace z oblasti Českomoravské vysočiny. 

Výsadek se polské posádce povedl velmi přesně, vysadili parašutisty jen pár kilometrů od první kontaktní adresy.

Kontaktní osoba: Korábek

Příchod do osady Tarabka způsobil nežádoucí rozruch, když se rozštěkali tamní psi. Obyvatelé Tarabky se báli provokací ze strany gestapa a neznámé příchozí odmítli přijmout. Následující den přečkali parašutisté v lese a se setměním se vydali na druhou kontaktní adresu do Hradiště u Nasavrk k panu Korábkovi. 

Korábek se ale už několik týdnů skrýval před gestapem. Doma byla jen manželka s dcerou Aničkou, které do odbojové činnosti nebyly nijak zapojeny.

Proto, když parašutisté u vrátek prosili o chleba, nedočkali se druhé poloviny hesla: „Chcete chleba s máslem?“ Přesto se rozhodli riskovat a paní Korábkové řekli, kdo jsou a odkud přichází.

Setkání u Korábkových v Hradišti

Na domku Korábkových v Hradišti je dodnes pamětní deska, která výsadek Platinum - Pewter připomíná.

Pravidelně v polovině února se u Korábkových schází vojáci z chrudimské posádky a také obdivovatelé a znalci historie paradesantních skupin, aby vzpomněli na hrdinství československých výsadkářů i domácích odbojářů.

A jak to bylo s parašutisty z výsadku Platinum - Pewter dál? Konce války se dožili, ale čas uznání a společenského respektu netrval dlouho. Poslechněte si poslední díl seriálu Padákoví andělé, ve kterém mimo jiné vzpomíná i jeden z výsadkářů radiotelegrafista Jaroslav Klemeš. V roce 2013 jeho vyprávění natočili dokumentaristé Paměti národa.  

Celý dokument najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související