Padákoví andělé: Snesli se z nebe a přinesli naději

Operace Barium a Calcium

Letadlo je přeneslo nad protektorát v noci z 3. na 4. dubna 1944. Calcium seskočilo v Mýtkách jihozápadně od Chrudimi, Barium pak nedaleko Vysoké nad Labem. Byl to první výsadek do protektorátu po více než roce.

Oba výsadky provázela smůla, nejen že se jim na prvních adresách nedostalo pomoci, ale navíc je dotyční lidé udali četníkům. Oba výsadky tak byly poměrně brzo vyzrazeny a parašutisé pronásledování.

Ve výsadku Barium seskočili parašutisté npor. Josef Šandera (známý jako Velký Josef), radista četař Josef Žižka (známý jako Malý Josef) a šifrant četař Tomáš Býček. Jejich úkolem bylo znovunavázání spojení s domácím odbojem, předávání informací do Londýna a příprava protiněmeckého povstání. K dispozici měli vysílačky Martu a Zlatu.

Ve výsadku Calcium byli čtyři parašutisté, velitel ppor. Jaroslav Odstrčil, rotný Josef Gemrot, rotný František Široký a radista rotný Karel Niemczyk. Skupina při seskoku ztratila jeden ze tří kontejnerů s materiálem. S Londýnem se radistovi Niemczykovi podařilo spojit až 21. května.

Víc si poslechněte v dalším díle seriálu. 

Spustit audio

Související