Ötziho červené krvinky

2. květen 2012
Monitor

Vědcům se podařilo objevit víc než 5000 let staré červené krvinky. Patřily člověku, kterého zná celý svět pod přezdívkou Ötzi.

Zkoumání mumie, která byla v roce 1991 nalezena v Ötzalských Alpách, už přineslo mnohé informace. Víme, že „muž z ledovce“ Ötzi žil asi před 5300 lety, byl potetovaný, měl hnědé oči i vlasy a jeho nejbližšími příbuznými jsou obyvatelé Korsiky a Sardinie. Nesnášel laktózu, měl sklon ke kardiovaskulárním nemocem a prodělal boreliózu, kterou přenášejí klíšťata. Krátce před násilnou smrtí, kterou způsobilo poranění šípem, pojedl maso kozorožce. Nyní vědci z Evropské akademie v Bolzanu oznámili, že se jim podařilo objevit Ötziho červené krvinky.

Krev v Ötziho cévách v průběhu času degradovala. Vědecký tým pod vedením Alberta Zinka se však zaměřil na dvě místa na těle: ránu na rameni, kterou způsobil hrot šípu, a poranění na pravé ruce, které připomíná bodnou ránu. Metodou mikroskopie atomárních sil, která má velmi vysoké rozlišení, se jim podařilo získat trojrozměrné obrázky Ötziho červených krvinek. Aby si ověřili, že nejde o bakterie, zrnka pylu nebo jen negativní otisk krvinek, použili vědci ještě takzvanou Ramanovu spektroskopii. I ta však ukázala, že tkáň skutečně obsahuje červené krvinky. Mají typický tvar promáčknutého piškotu a představují vůbec nejstarší dochovaný vzorek krve.

V ráně způsobené šípem vědci kromě krvinek objevili také bílkovinu fibrin, která se účastní srážení krve. Fibrin se vyskytuje v čerstvých poraněních a rychle degraduje. Jeho objev tak potvrzuje, že Ötzi zahynul záhy poté, co ho někdo postřelil, a ne až za několik dní, jak se dříve myslelo.

Zdroj: Journal of the Royal Society Interface

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.