Orbán o míru jen mluví. Ve skutečnosti chce zůstat v Unii i NATO a doma být autokratem, říká exdiplomat Varga

10. červenec 2024

Maďarský premiér Viktor Orbán se bez jakýchkoli konzultací s evropskými partnery vydal na misi, která má podle něj za cíl dosáhnout míru na Ukrajině. „Neustále opakuje, že chce mír, ale to dělá už od roku 2022 a začátku otevřené ruské invaze. Vyhrál s tím parlamentní volby a v tom také pokračuje. Jsem překvapen, že je to pro západní politiky nějaké překvapení,“ poznamenává maďarský bohemista a bývalý diplomat György Varga.

„Maďarská veřejnost je samozřejmě i v tomto ohledu rozpolcená. Někteří to odmítají a odsuzují, ale obávám se, že větší část maďarské veřejnosti to vnímá spíš pozitivně: potřebujeme mír a Ukrajinci by měli být moudřejší a s Rusy se nějak dohodnout. Taková je propaganda, je to základ vládnutí Viktora Orbána. To funguje nesmírně efektivně,“ míní.

Čtěte také

Žádný mírový plán Orbán podle Vargy nemá a ani to není jeho cílem. „Je to všechno jen divadlo a ukazování diplomatických svalů,“ dodává s tím, že maďarský premiér se dlouhodobě snaží vytvářet obraz silného vůdce, který udržuje stabilitu a rozšiřuje svůj vliv v Maďarsku a jeho blízkém okolí.

Hned po svém nástupu k moci v roce 2010 také podle Vargy vyhlásil politiku otevření se Východu. Chtěl tak ukázat Západu, že k němu má alternativu. A tím si rozšířit manévrovací prostor pro konfrontaci.

Gyorgy Varga, bývalý diplomat, bohemista

„Orbán vede takovou zahraniční politiku, že se neustále snaží vytvářet tlak na západní partnery. On chce zůstat v Severoatlantické alianci a v Evropské unii, protože to přináší neuvěřitelné výhody, ale především chce zachovat svůj autoritativní systém a být samovládce,“ vysvětluje s tím, že Orbánův politický styl imponuje i dalším lídrům v okolních zemích.

Nový vyzyvatel

Orbán podle Vargy nemá žádné zábrany, při návštěvě u ruského prezidenta Vladimira Putina používal loga maďarského předsednictví a nechával se titulovat jako představitel Evropské unie. A nic nenamítá ani proti tomu, že ruská a čínská propaganda zneužívá jeho návštěvu pro vlastní účely.

Čtěte také

„Náhodou jsem včera viděl státní televizi a byla tam zpráva, že ten strašný úder na dětskou nemocnici v Kyjevě byl proveden americkými raketami. A to je prezentováno jako fakt. Přebírání ruských narativů do toho zapadá, není to ojedinělá událost,“ dodává.

Do Kyjeva ihned zamířil Orbánův nastupující protivník Peter Magyar, který se svou novou stranou TISZA skončil ve volbách do Evropského parlamentu druhý za vládním Fideszem.

„S Orbánem si neprotiřečí v otázce vojenské pomoci Ukrajině, to si netroufne, protože maďarská společnost je proti tomu. Ale pokud se mu podaří stranu vybudovat, tak má slušnou šanci. Rozdíl v průzkumech je méně než 10 procentních bodů. To je obrovský rozdíl oproti minulosti, kdy Fidesz míval 50 procent a ostatní kolem 15, maximálně 20 procent,“ srovnává.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.