V Kremlu se Orbánův příjezd slavil. Je to důkaz, že jako Unie netáhneme za jeden provaz, varuje Jourová
Maďarský premiér Viktor Orbán sklidil za setkání s Vladimirem Putinem v Moskvě kritiku od mnoha evropských představitelů. Rozklíží Maďarsko evropskou jednotu vůči Moskvě? „Je to hmatatelný důkaz, že netáhneme za jeden provaz. Země, která dělá tyto sólo akce, poškozuje celek,“ domnívá se v Interview Plus dosluhující eurokomisařka Věra Jourová.
Šéf unijní diplomacie Josep Borell podobně jako další evropští politici uvedl, že pro jednání s Putinem neměl Orbán žádný unijní mandát. „Řada evropských lídrů vyjádřila znepokojení nad touto iniciativou pana Orbána. Všimněme si, že to nikomu neřekl dopředu,“ upozorňuje eurokomisařka Jourová.
O cestě se dozvěděl pouze generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, a to pár dní před návštěvou Ukrajiny. „Myslím si, že se mezi spojenci a partnery nemá hrát na překvapení,“ podotýká politička.
Čtěte také
Cesta rezonovala podle Jourové především v Rusku. „V Kremlu se slavilo, že návštěva Viktora Orbána byla důkazem neexistence jednoty Unie či Západu.“
Maďarsko zároveň v současné době předsedá Evropské unii. Může se tak pro země mimo Evropu zdát, že má mandát pro mezinárodní jednání.
„Působí to matoucím dojmem. Maďarsko ale nemluví v diplomatických věcech za všechny členy Unie. Je to hmatatelný důkaz, že netáhneme za jeden provaz. Země, která dělá tyto sólo akce, poškozuje celek,“ domnívá se Jourová.
K mezinárodnímu jednání mají na evropské úrovni mandát pouze předseda Evropské rady Charles Michel a vysoký představitel pro zahraniční věci Josep Borrell.
„Viktor Orbán samozřejmě může vyvíjet diplomatické aktivity, ale dělá to jménem své země. A ta je i členem Evropské unie, kde jsme se dohodli, že budeme slaďovat zahraničně-politické aktivity,“ vyzdvihuje eurokomisařka.
Čtěte také
Rozpaky
Budapešť označuje to současné Orbánovu počínání za mírovou misi a odůvodňuje ji mimo jiné tím, že prostě ostatní politici nic nedělají pro mír.
Podle Jourové ale nemá pravdu. „To, co vezl na Ukrajinu, byl vzkaz Volodymyru Zelenskému, ať nastane příměří, což by znamenalo faktické vzdání se Rusku. A to už samo o sobě vzbudilo veliké rozpaky,“ vysvětluje a připomíná, že Evropa jako celek se snaží padnutí Ukrajiny zabránit.
„Uvidíme, s čím přijede Viktor Orbán z Číny. Souhlasím s ním, že Čína má obrovský vliv, jak ten konflikt se bude dál vyvíjet nebo jak bude uzavřen. Protože Čína podporuje Rusko a má na něj obrovský vliv,“ uzavírá dosluhující eurokomisařka.
Kdo naváže na práci Věry Jourové v Evropské komisi? A jaké bude její kariérní pokračování? Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu.
Související
-
Ukrajinské naděje na brzký vstup do Unie budou zklamány, říká Bžoch. Přípravy nevadí, tvrdí Krutílek
Ukrajina odstartovala přístupové rozhovory s Evropskou unií. Bude to prospěšné jak pro Kyjev, tak pro unijní státy? Debatují europoslanci Bžoch (ANO) a Krutílek (ODS).
-
Kallasová šéfkou unijní diplomacie? Estonskou premiérku našla Unie ve správný čas, píše Bloomberg
Kallasová pelovala na lídry Evropské unie, aby brali vážně ruské hrozby, a to ještě před invazí na Ukrajinu. Její nominace je známkou toho, jak se mění unijní priority.
-
Noel Curran: Útok na veřejnoprávní média je útokem na demokracii. Evropská komise by měla přitvrdit
Veřejnoprávní média jsou ve střední Evropě pod sílícím tlakem. Jak se mohou média veřejné služby bránit? A má koncept veřejnoprávního vysílání ještě smysl?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.