Kallasová šéfkou unijní diplomacie? Estonskou premiérku našla Unie ve správný čas, píše Bloomberg
Kaja Kallasová je stávající estonská premiérka a pravděpodobně také budoucí šéfka unijní diplomacie. Jde o političku, která apelovala na lídry Evropské unie, aby brali vážně ruské hrozby, ještě před invazí na Ukrajinu. Může totiž čerpat ze své zkušenosti člověka vyrůstajícího pod sovětskou okupací a z rodinné historie, protože někteří z jejích předků byli odvlečeni na Sibiř, připomíná agentura Bloomberg.
Když se Kallasová stala v lednu 2021 estonskou ministerskou předsedkyní, myslela si, že zahraniční politika je její slabinou. Začala na sobě tedy usilovně pracovat a dala se do studia odborné literatury a biografií politických lídrů. Vycvičila se také v rychločtení a je schopná pohotově projít stovky stran poznámek.
V podcastu Adama Granta nedávno prohlásila, že zahraniční politiku už za svou slabinu nepovažuje. Očividně s tím souhlasí i další evropští lídři. Na summitu v Bruselu totiž tuto sedmačtyřicetiletou právničku nominovali na šéfku unijní diplomacie.
Čtěte také
Pokud Kallasová projde parlamentním slyšením a v listopadu nastoupí do své nové funkce, bude se muset vypořádat s válkou na Blízkém východě, ekonomickými a bezpečnostními hrozbami ze strany Číny nebo bojem o získání globálního Jihu, o který se uchází Moskva i Peking.
Největší výzvou pro Evropskou unii ale bude i nadále formování reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu a Putinovo vydírání Evropy. Právě to je něco, co estonská premiérka zná skrz na skrz.
Její nominace je známkou toho, jak se mění unijní priority – válka totiž přesouvá těžiště politiky a největší země bloku přehodnocují svůj vztah k východním členským státům i k Rusku samotnému.
Z právničky političkou
Dcera někdejšího premiéra Siima Kallase se zprvu politice vyhýbala a chtěla jít vlastní cestou. Ve svých sedmadvaceti letech byla partnerkou v právnické firmě v Tallinnu.
Jak vysvětlila v Grantově podcastu, tou dobou si řekla, že život musí být víc než hraní golfu s šedesátníky.
V roce 2011 byla zvolena poslankyní a o tři roky později povýšila do Evropského parlamentu. Od ledna 2021 působí jako ministerská předsedkyně rodného Estonska.
Okupace a svoboda
Kancelář estonského premiéra má balkon s výhledem na středověké staré město Tallinnu, které bylo ve 40. letech 20. století bombardováno sovětským letectvem.
Dnes se tam skleněné a ocelové mrakodrapy mísí s obytnými bloky ze sovětské éry a připomínají tamním lídrům, jak daleko se jejich země dostala od znovuzískání nezávislosti v roce 1991.
Čtěte také
Západní lídři, kteří položili základy Evropské unie, to rádi popisují jako mírový projekt vybudovaný na popelu druhé světové války. Východní členské státy, které se připojily po roce 2004, se na to ale dívají z jiné perspektivy.
Zatímco západ Evropy po válce vkročil do éry obnovy, za železnou oponou se jen vyměnil jeden brutální okupant za druhého.
Kallasová chce, aby si její západní kolegové z této historie vzali ponaučení a uvědomili si, že všechno může být ztraceno. V jistém smyslu ji unijní zahraniční politika našla ve správný čas na správném místě, píše Bloomberg.
Macron a von der Leyenová
Jedním z největších spojenců Kallasové ve vedení sedmadvacítky by mohla být zřejmě pokračující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Ta si estonskou premiérku oblíbila při návštěvě Pobaltí, když ji hostitelka vzala do továrny, kterou spoluzakládal pradědeček Leyenové.
Dalším klíčovým faktorem při budování nové pozice v Evropě byla pro Kallasovou francouzská podpora mladších členů Unie, kterou projevil prezident Emmanuel Macron.
Loni v Bratislavě se východním státům veřejně omluvil za to, že Západ ne vždy slyšel jejich hlas dostatečně. Ty doby už jsou ale podle něj pryč, uzavírá agentura Bloomberg.
Související
-
Řecká pobřežní stráž hází migranty přes palubu, uvedli pro BBC očití svědci
Během posledních tří let měla řecká pobřežní stráž údajně zavinit smrt desítek migrantů. Tvrdí to svědci, se kterými mluvili reportéři britské veřejnoprávní stanice BBC.
-
Nečekanou šedou eminencí budoucí Evropské komise se zdá být italská premiérka Meloniová
Italská premiérka Giorgia Meloniová je před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu považována za eminenci, která ovlivní obsazení nejvyšších pozic.
-
Maďarsko slibuje, že udělá Evropu „opět skvělou“. Orbán je ale zčásti v izolaci i mezi ultrapravicí
Evropská unie napjatě očekává, jak bude probíhat maďarské předsednictví. Premiér Viktor Orbán má totiž v Unii pověst věčeného sabotéra. Co se od něj čeká?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.