Řecká pobřežní stráž hází migranty přes palubu, uvedli pro BBC očití svědci
Během posledních tří let měla řecká pobřežní stráž údajně zavinit smrt desítek migrantů. Devět z nich přitom strážci snad úmyslně hodili přes palubu do Středozemního moře. Tvrdí to svědci, se kterými mluvili investigativní reportéři britské veřejnoprávní stanice BBC.
K víc než 40 úmrtím prý došlo proto, že se pobřežní stráž snažila vytlačit přijíždějící plavidla z řeckých teritoriálních vod, případně vrátit imigranty z řeckých ostrovů zpátky na širé moře.
Čtěte také
Strážci pobřeží ale podobná obvinění jednoznačně odmítají. Novinářům se přesto podařilo natočit bývalého důstojníka, který nezákonné jednání připouští.
Řecko je vstupní branou do Evropy pro mnoho migrantů. Minulý rok přicestovalo po moři do Evropy přes čtvrt milionu lidí hledajících útočiště a do Řecka zamířilo 16 procent z nich. Pokud jde o tzv. nucené návraty, řecká vláda kvůli nim čelí kritice už dlouho. Vracení uprchlíků zpátky do Turecka je totiž v rozporu s mezinárodním právem.
Za rok 43 mrtvých
Novináři se teď pokusili spočítat jednotlivé incidenty, jejich čísla ukazují, že se v období od května 2020 do (května) 2023, odehrálo 15 případů a život to stálo 43 lidí.
Čtěte také
Ověřování podobných zpráv je extrémně obtížné – svědci často zmizí nebo mají příliš velký strach promluvit, popisuje server. Ve čtyřech případech se ale podařilo získat výpovědi očitých svědků.
Jeden z těch nejmrazivějších novinářům vyprávěl muž z Kamerunu, kterého řecké úřady vypátraly poté, co v září 2021 přistál na ostrově Samos. V zemi se chtěl přihlásit jako žadatel o azyl. Sotva ale jeho skupina přistála u pobřeží, vrhli se na ni maskovaní policisté. Tři migranty, mezi kterými byl i další Kamerunec a muž z Pobřeží Slonoviny, pobřežní stráž zavedla na svůj člun, odkud pak Řekové jednoho po druhém shodili do vody. Svědkovi události se podařilo dostat zpátky na pevninu, druzí dva utonuli.
Další podobný incident popsal novinářům Somálec, kterého dopadla armáda na ostrově Chios v březnu 2021. Vojáci muže předali pobřežní stráži, která ho se svázanýma rukama vrhla přes palubu. Povedlo se mu udržet na hladině, dokud nevyprostil jednu ruku z pout. Pak zvládnul doplavat zpět k tureckým břehům.
Zpět do tureckých vod
Z případů, které novináři BBC prověřovali, je nejtragičtější ten, při kterém v září 2022 ztroskotala loď s celkem 85 migranty. Do potíží se dostala nedaleko ostrova Rhodos. Jeden ze Syřanů, který byl na palubě, vylíčil, že řecká pobřežní stráž naložila uprchlíky na loď.
Neodvezla je ale na řeckou pevninu, naopak zamířili zpět do tureckých vod, kde všechny vysadila na nafukovací čluny. A podle muže, který přežil, nemělo plavidlo dobře uzavřený ventil.
Čtěte také
„Okamžitě jsme se začali potápět a oni to viděli (…), slyšeli nás křičet a stejně nás tam nechali,“ popsal Mohamed. Postupně se utopilo několik jeho příbuzných, včetně sedmi nebo osmi dětí. „Moje děti zemřely ráno (…) těsně předtím, než k nám dorazila turecká pobřežní stráž,“ řekl novinářům Syřan.
Řecká pobřežní stráž byla terčem kritiky už dřív, například za svou úlohu v největší migrační námořní katastrově ve Středozemním moři, kdy po potopení trawleru Adriana zemřelo přes 600 lidí, včetně dětí.
Představitelé země nicméně trvají na tom, že loď v řeckých vodách nebyla v žádných problémech a mířila bezpečně dál do Itálie. Proto hlídka nezasáhla, uzavírá britská BBC.
Víc se dozvíte v audiozáznamu pořadu Svět ve 20 minutách.
Související
-
Hrozí Balkánu nový válečný konflikt? Kremlu by pomohl odvést pozornost od Ukrajiny
Nedlouho po začátku války na Ukrajině prohlásil poslanec zvolený za Srbskou pokrokovou stranu, Vladimir Džukanovič, že Srbsko bude muset začít s „denacifikací Balkánu“.
-
Islanďané protestují proti chovu lososů v krutých podmínkách. Narušují i populace volně žijících ryb
Přímo u pobřeží Islandu provozují dvě obrovské společnosti lososí farmy. V beznadějně přeplněných sítích tam chovají plovoucí mrtvoly, popisuje německý magazín Der Spiegel.
-
Vysoký úředník slovenského ministerstva: Teorie placaté země? Já jsem ve vesmíru nebyl, tak nevím
O tom, že současný šéf služebního úřadu slovenské ministryně kultury Lukáš Machala věří konspiračním teoriím, se ví už léta. Slovenský Denník N, shrnuje teorie, které šíří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.