Opatření jsou nastavena správně, ale nefungují, protože nejsou dodržována, tvrdí exministr Vojtěch
Epidemická situace je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) špatná a vládní opatření přestala fungovat. „Na počátku to lidé brali jako reálnou hrozbu a nikdo zásadně nezpochybňoval opatření a dopady nemoci. Dnes je situace o poznání jiná,“ komentuje bývalý ministr zdravotnictví a poslanec Adam Vojtěch (za ANO).
Společenská atmosféra se podle něj začala měnit v průběhu loňského léta: „Můj postoj byl konzistentní, že tu nemoc nelze jakkoli podceňovat a tak se k tomu snažilo přistupovat i celé ministerstvo,“ uvádí Vojtěch.
Čtěte také
„Na druhou stranu jsme byli ve velice klidné situaci, denně jsme měli třeba deset nebo dvacet případů, což je dnes nepředstavitelné. Pokud bychom v té době navrhovali nějaká restriktivní opatření, tak by to nebylo přijato v rámci širší veřejnosti,“ dodává.
Vojtěch připouští, že se ministerstvo zdravotnictví dopouští komunikačních chyb, základní sdělení o potřebnosti dodržovat opatření je prý ale jasné. „Opatření jsou nastavena správně, ale nefungují, protože nejsou dodržována tak, jak by měla. Je to i otázka jejich vymahatelnosti, která by měla být větší,“ podotýká.
Vládní opatření ovšem mnohdy nedodržují ani ti, kdo je vyhlašují. To byl případ Vojtěchova nástupce ve funkci Romana Prymuly (za ANO), který odstoupil po návštěvě uzavřené restaurace na Vyšehradě.
„To je špatně a také za to pan Prymula nesl odpovědnost. Je to signál, který není dobrý, na druhou stranu bych nerad paušalizoval. Byly zde excesy i v rámci sněmovny a ohledně nošení roušek, ale drtivá většina kolegů opatření dodržuje a podporuje,“ tvrdí Vojtěch.
Čtěte také
Z ministerstva zdravotnictví v posledních týdnech odešlo několik významných osobností – náměstek Aleksi Šedo, národní koordinátor testování na covid-19 Marián Hajdúch nebo národní koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta.
„Nejsem z toho šťastný. Každý ten odchod má jiné důvody, ale pravdou je, že u některých těchto lidí to není pozitivní. Třeba pan profesor Šedo, který přišel za mě, je schopen ministerstvu pomoci. A pokud do médií sdělil, že mezi ním a panem ministrem nebyla optimální komunikace, tak za mě je to škoda,“ říká exministr.
Pozastavuje se i nad nečekanou rezignací Zdeňka Blahuty, který ji po necelém měsíci ve funkci vysvětlil tím, že práci nebylo možné na omezený úvazek zvládnout. Vojtěch ale za odstoupením vidí spíše to, že očkování nefunguje tak, jak by mělo.
Mělo by Česko nakoupit ruské a čínské vakcíny? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Vakcína a lék proti covidu-19 v jednom. Čeští vědci úspěšně otestovali dvojitou protilátku
Švýcarští věci jako první na světě účinně spojili dva typy protilátek proti covidu-19 do jedné molekuly. To má chránit před nákazou i nemocí. Výsledek se testoval v Česku.
-
Hejtman Kulhánek: Převoz pacienta po Česku je pro nás drahý, anebo to vyblokuje lékaře na 10 hodin
Mělo by Česko zavést přeshraniční sdílení nemocničních lůžek s bavorskými a saskými nemocnicemi, i když to premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečné?
-
Konvalinka: Vláda by měla dávat respirátory zadarmo. V porovnání s lockdownem by se bohatě vyplatily
Vakcína AstraZeneca dokáže podle studie zásadně zpomalit šíření viru. „Doufali jsme v to. Netýká se to ale výhradně AstraZenecy, podobná data má Moderna,“ říká Konvalinka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.