Ondřej Neff: Pomsta rozhlasu za srpen

4. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Budova Transgasu

Mimopražský posluchač tu zprávu nejspíš přešel a nemyslím si, že zvedla ze židle mnoho Pražanů. Já k ní mám tak trochu osobní vztah a proto se o ní zmiňuju.

V pátek vešlo ve známost, že budova Transgasu na Vinohradské třídě může jít k zemi. Odstřelí ji, vznikne staveniště a na tom místě se postaví něco jiného.

Ondřej Neff: Oživení v sále

Ze schodů se dají vyčíst třeba i vyjmenovaná slova

Mrazivou atmosféru poslední lednové dekády ohřál veselím návrh nového zákona o státním jazyce. Předložili ho komunisté a hned v první větě sekli hrubou chybu.

Teď k tomu mému vztahu. Opravdu mi nepatří vůbec nic z Transgasu. Jenom tak trochu vzpomínám.

Když jsem koncem 60. let byl zaměstnaný v rozhlase, v sousedství rozhlasové budovy byla prázdná parcela. Rozhlas tenkrát fungoval ve stísněných podmínkách, jedna jeho část byla v budově bývalé pošty. Zkrátka, počítalo se s rozšířením a všichni měli za to, že na té parcele vznikne další budova – tehdy – Československého rozhlasu.

Pak přišel srpen 1968 a Československý rozhlas byl nejzlobivější médium a nejvíc okupanty naštval. O rozšíření se přestalo mluvit, rozhlas byl v nemilosti.

Z té ideje nemohlo vzejít nic dobrého

To jsem sledoval už zpovzdálí, nicméně pozoroval, ono jaksi… jakmile někdo je rozhlasák, rozhlasákem zůstane, i když je mimo. Oficiálně tam prý ta budova rozhlasu nemůže být, protože tamtudy někudy vede v podzemí železniční tunel z Nuslí a prolomil by se mu strop. Takže parčík? Žádný parčík! Začala se stavět budova Transgasu.

Ondřej Neff: Humor jako cíl

John Bercow

Nepamatuju, že by se někdy záznam ze zasedání britského parlamentu rozletěl po internetu. Stalo se z něho virální video.

To mi přišlo jako opravdu asiatsky rafinovaná pomsta. Proč má být centrála plynovodu ausgerechnet na Václaváku? Podotknu, že Muzeum je odtud coby kamenem dohodil.

Budova postavena, šeredná, nevlídná ke svému okolí, s nesmyslně nevyužitým prostorem. Postavena a po desítky let se táhly pokusy, jak ji nějak rozumně využít. Otevřeli tam obchod Merkuria, to měl být něco jako Tuzex za normální kačky.

Po převratu tam bylo knihkupectví, zkrachovalo. Vždycky se tam někdo pokusil rozjet nějaký byznys, ale dům byl prokletý. Kdo se tam chytil, pohořel.

Ondřej Neff

Celá ta obluda sloužila jen k jedinému účelu. Ten jste poznali, hned jak jste tudy šli. Páchlo to tam močí, lidé si tam někde v zákoutí ulevovali, když spěchali domů v noci z vinárny.

Beru ten barák jako pomstu za srpnové vysílání a až žuchne dolů, pomyslím si – škoda té námahy, škoda invence, ale z té ideje nemohlo vzejít nic dobrého.

autor: Ondřej Neff
Spustit audio