Ondřej Neff: Opravdové probuzení

22. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaderná energie. Ilustrační foto
0:00
/
0:00

O víkendu jsem dočetl román Spasitel od Andy Weira. Je to samozřejmě sci-fi, posluchači možná znají film nebo román Marťan, od téhož autora. O co tam jde a proč to sem tahám? Prozradím jen to nejnutnější: Země je existenčně ohrožena a zachrání se, jen když se podaří mezihvězdná výprava. Je tudíž třeba a) vymyslet, b) vyrobit, c) vyslat mezihvězdnou loď. Autor popisuje, jak se taková akce na záchranu uskuteční.

Svolají snad do Glasgow konferenci, kde se bude ladit slovo od slova nějaká rezoluce? Ne. Ustaví se tým, v jeho čele je schopná baba. Má absolutní pravomoci, smí všechno a k disposici jí vlády států dají veškeré prachy, o které si řekne.

Čtěte také

Počíná si zhruba tak, jak to dělal generál Leslie Groves, když v rámci projektu Mannhattan začal v roce 1942 u papíru s nakreslenými vzorečky a o tři roky později odpálil dvě atomové bomby v Japonsku a ukončil tak válku. Anebo méně drsné přirovnání – prezident Kennedy zahájil v roce 1961 program Apollo a o osm let později astronaut Armstrong udělal na Měsíci ten velký skok pro lidstvo.

Konec podobenství – ať už jde o záchranu planety nebo ne, každopádně je správné ba nutné skončit se spalováním fosilních paliv. Technologicky zdatné státy se musí spojit a nastartovat politicky uspanou jadernou energetiku, dovést do provozu termonukleární energetiku a pokud možno najít ještě něco efektivnějšího, co se nabídne světu náhradou za špinavé a ve všech směrech škodlivé uhelné elektrárny.

Tolerance je jen napůl

Čtěte také

Rezoluce jsou jen blabla, jak pěkně říká svatá Gréta. Řešení je jen v technologiích a je třeba se vzdát pošetilé představy, že soláry a větrníky napojí energií světový průmysl, dopravu a chod našich domovů.

S velkým zadostiučiněním čtu, jak se jaderná energetika pomaličku vrací na výsluní. Těší mě to, a zároveň štve, že pomaličku. Že prý Evropa zaspala a ztratila třicet let vývoje. Tak sakra se pobuďme. Opravdové probuzení by ovšem neznamenalo nějaké tolerování jaderné energetiky. Znamenalo by její zásadní podporu. Soustředění prostředků a intelektuálních a výrobních kapacit. Když bylo možné se za osm let dostat na Měsíc, proč by nebylo možné do dejme tomu deseti let obnovit technologii, kterou jsme úplně zbytečně zahnali do kouta?

Ondřej Neff

Teď nezbývá než najít schopnou babu, aby novodobý projekt Apollo na plné pecky rozjela, a do deseti let bude méně spáleného svinstva ve vzduchu. Musí se to ale chtít, jednoznačně a bezvýhradně. Tolerance je jen napůl, a co je napůl, to je k ničemu, když jde o záchranu planety.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio