Ondřej Neff: Chodí pešek okolo

8. listopad 2021

Žádné srovnání nesedí stoprocentně. Uvědomil jsem si to, když mě napadlo použít hru Chodí pešek okolo jako příklad. Máte dejme tomu počítač nebo chytrý telefon. Spokojeně si ho používáte, jenže chodí pešek okolo. Víte, jak je to dál? Kdo se na něj koukne, toho pešek bouchne. Kdo se koukne na zavirovaný mail, ten si zaviruje počítač.

Takhle nějak jsem měl to srovnání vymyšlené a hned jsem viděl, že kulhá. Tak především, Chodí pešek okolo je hra pro děti, kdežto triky a fígle počítačových pirátů jsou nebezpečné.

Čtěte také

Používám – dávám teď příklad – počítačové bankovnictví. Nemine týden, aby mě banka nevarovala. Vážení zákazníci, tak nějak to píše banka, nevěřte podvodným mailům, které vás vyzývají k obnově hesla. Vypadají autenticky, mají hlavičku naší banky, ale je to podvod a tak dále a tak dále.

Včera mi v mobilu přistála esemeska. Vypadala nesmírně autenticky – tvářila se jako vzkaz od firmy, že je můj mobil v ohrožení a že si mám změnit identifikační číslo.

Je to zvláštní, dokonce až trochu hnusný pocit, když se na podvodnou esemesku díváte. Mně to vždycky připadá, jako kdybych ve své posteli objevil štěnici, anebo mi zpod rukávu košile vykoukla veš. Je to hnusné, cizorodé a snaží se mi to uškodit.

Prozkoumejte text adresy

Volal jsem pár kamarádům, kteří mají stejný systém mobilu jako já. Taky to dostali a taky měli stejné pocity a taky reagovali stejně jako já. Na peška nekoukat. Na výzvu typu klikněte sem, klikněte tam nereagovat. Vyznají se v počítačové tlačenici, moji kamarádi. Bohužel ne každý se vyzná.

Čtěte také

Co poradit? Jak se vyznat?

Tak především ani banka, ani žádná firma kolem mobilů a komunikací neřeší problémy tím, že vám pošle zprávu, abyste problém řešili svépomocí. Vzkazy typu Microsoft varuje, klikněte sem, jsou vždycky podvod. Je to stejné, jako když vám z Nigérie přijde nabídka, že se s vámi někdo chce rozdělit o 25 milionů dolarů, když mu pošlete deset tisíc na notářské poplatky. Naposled jsem takovou nabídku dostal minulý týden. Zkrátka – nebrat.

Ondřej Neff

Dodám ještě jednu, trochu expertnější radu. Podvodná výzva vždycky vede někam na internetu. Prozkoumejte text té adresy. Určitě nebude znít – například – mojebanka tečka cz. Bude tam buhvico tečka xy.

Adresa nepovede k peškovi, aby vás bouchl. Povede k podvodníkovi, aby vás připravil o peníze. Nedejte mu šanci, nekoukejte, neklikejte. Přeji štěstí.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio