Ondřej Neff: Mixér na slova

15. srpen 2022

Minulý týden přinesl jednu technickou zajímavost. Americká firma Meta, budete ji znát spíš pod názvem Facebook, nabídla domácímu publiku atrakci. Domácímu, rozumějte americkému. Každý se může pobavit s počítačovou bytostí. Navážete kontakt a můžete si povídat, o čem chcete. Celá ta věc má nálepku „umělá inteligence“, taky se tomu říká „bot“ nebo „chatbot“, v tom rozeznáte slovo robot.

Bot od Mety má i svoje jméno, BlenderBot 3. Trojka nejspíš znamená, že tento veřejně prezentovaný produkt je třetí v pořadí, zřejmě předcházely dva neveřejné.

Čtěte také

Zajímavější je první část jména, totiž „Blender“. To blend znamená v angličtině mísit, ano, známe blendovanou whisky. BlenderBot tedy už svým jménem naznačuje, o co tu jde: mísí dohromady slova a slovní spojení a věty tak, aby to dávalo jakýs takýs smysl. K disposici má prý 175 miliard parametrů. Nejspíš naznačují kombinace slovních spojení. Míchadlo BlenderBot to šikovně rozmixuje a zase složí. A je z toho výpověď.

Možná jste o tom už slyšeli, novináři podrobili BlenderBot zkoumání a tak se od něho dozvěděli třeba i to, že Donald Trump je nadále prezidentem Spojených států, aby jim pak v druhém nádechu BlenderBot sdělil, jak je ten Joe Biden skvělý.

Aplikovat závadnost

Čtěte také

To jsem se dočetl, jakož jsem vzal na vědomí sdělení výzkumníků firmy, že testeři označili z 260 tisíc odpovědí 0,1 procenta závadných, 1,4 nesmyslných a jedno procento mimo téma. Nad tím mohu jen povzdechnout. Jen považte, jedno celá čtyři procenta nesmyslných odpovědí. Jděte na libovolný politický mítink, položte dotaz a vyhodnoťte si, kolik odpovědí bude nesmyslných a kolik mimo téma. Že vás uspokojí 97 odpovědí ze sta? O tom si dovolím hluboce pochybovat.

Zajímavý je ten údaj nula celá jedna procent závadných odpovědí. Copak to asi je? Že Trump dál sedí v Bílém domě? Patří ta odpověď do kategorie závadných odpovědí, nebo těch, co jsou mimo mísu? Podle mě je mimo mísu celý ten údaj o závadnosti.

Ondřej Neff

Ano, jsem hodně obezřetný vůči kategorii „závadná výpověď“. A hned dodám, že jsem obezřetný stran celého toho projektu. Možná slyším trávu růst, ale tuším, že Meta sbírá data, aby mohla pojem „závadnost“ automaticky aplikovat. Na koho? Na bláboly nějakého počítače? Ne, bude je aplikovat na to, co si povídáme a co píšeme. Mohu skončit výzvou „buďme bdělí“, ale moc velký efekt to mít nebude. Proces je v chodu a zabránit mu nelze.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.