Ondřej Neff: Celá pravda

8. srpen 2022

Jméno Étienne Klein je u nás až dosud asi neznámé. Ve Francii tento fyzik a filosof svůj věhlas má, v nultých letech dostával různé ceny, a dokonce Řád akademických palem, pak už to bylo slabší. Před pár lety měl nepříjemnosti kvůli plagiátu. V těchto dnech prožívá svých pět minut slávy.

Na svůj Twitter totiž umístil fotku klobásy – podotýkám že v řezu, tedy kolečko – s vysvětlením, že jde o snímek hvězdy Proxima v souhvězdí Kentaura. Někomu svitne, ano, je to hvězda nejbližší Zemi, k ní se vypravila v roce 1963 posádka jediného československého skutečného sci-fi filmu Ikarie XB1 režiséra Jindřicha Poláka.

Čtěte také

Zkrátka, Klein dal kolečko salámu na Twitter a okomentoval to, že jde o pozoruhodně podrobný snímek nám nejbližší hvězdy.

Nad prvními úchvatnými snímky pořízenými Webbovým kosmickým teleskopem bych taky dlouho nepřemýšlel, jestli je to možné, aby se na fotce zobrazila hvězda s takovými podrobnostmi. Ono to „nejbližší“ je pořád ještě čtyři a půl světelných let. S odstupem mě zajímá ten mediální fenomen.

Takových žertíků bylo v dějinách žurnalistiky vypuštěno hodně, vzpomeňte třeba na našeho ptáka ořešáka Jaroslava Haška. Jak je možné, že se tu zabýváme žertíkem jednoho rozmarného francouzského fyzika a filosofa? Třeba je léto, kde se tam totálně nic neděje, že každá pitomost je dobrá na to, aby se jí média zmocnila a zařadila do repertoáru.

No jo, neděje. Až na to, že je válka, Africe hrozí hladomor, v čínském moři konfrontují čínské a americké letadlové lodě a my tady řešíme řez čabajkou? Opravdu jsme úplně zpitoměli a zabýváme se nesmysly?

Jen další plagiát!

Nejdřív je dobře zjistit, zdali pan Klein existuje. Ano, má na Twitteru účet, k pátku měl příspěvek s čabajkou 14 tisíc lajků a dva tisíce retvítů a Klein se opravdu omlouvá – a vysvětluje, že chtěl jen vyvolat opatrnost vůči obrázkům, které jsou zdánlivě samy o sobě výmluvné. Takže dobrý.

Ale zkoumejme dál. Účet podepsaný jako Ool upozorňuje, že stejné kolečko salámu inzeroval na Twitteru uživatel Castenmillet v červnu 2018 coby snímek krvavého úplňku. Takže další Kleinův plagiát! Co s tím?

Ondřej Neff

My ale víme svoje, že? Není to ani plagiát, ani vtípek, a už vůbec ne kolečko salámu. Je to kouřová mlha zakrývající autentický snímek Proximy Centauri uniklý z databází CIA a zobrazuje bázi UFO, kde se připravují chemikálie pro chemtrails rozšiřované spolu s covidem za peníze Billa Gatese po celé zeměkouli. Taková je celá pravda!

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.