Ondřej Neff: Hanoi v Ohrobci

29. listopad 2021

Dnešní povídání bych mohl nazvat Postřehy návštěvníka vietnamských obchodů. Hned zkraje přiznám, že mě nezajímá sortiment a nezkoumám ceny. Zajímá mě sociální stránka. První postřeh je už staršího data. Před lety jsme měli malý obchod přes ulici, hned naproti práci. V kase seděla klasická Starovietnamka, česky uměla počítat peníze, nic moc navíc.

Jednou jsem přišel a nějaký chlapík se tam rozčiloval stran ceny piva. Starovietnamka nechápala, o co jde, povyku bylo hodně a do toho přišel ze školy chlapeček asi tak desetiletý. Hned se vyznal v situaci a rázně toho rozčileného pána oslovil dokonalou pražskou češtinou: Flaška z lednice je o korunu dražší než flaška z bedny.

Čtěte také

Dnes už je z chlapečka dospělý muž, kdepak je mu asi konec? Vietnamských obchodů přibývá, v sousední obci Ohrobec, čtrnáct set obyvatel, jsou dvě velké samoobsluhy, obě vietnamské.

Sledoval jsem vznik té na vršku, nahradila někdejší pekárnu Beruška. Celou rekonstrukci dělali Vietnamci, lili betony, montovali regály. A teď už obchod funguje a personál je výlučně vietnamský. Práce odsejpala perfektně a sám obchod taky skvěle běží.

Dostávám se k čerstvému postřehu: Mladý muž, kterého tam vídám a odhaduju ho na vedoucího, se onehdy bavil s jiným mladým mužem, byl to nejspíš dodavatel, a oba spolu mluvili čistou češtinou, typu flaška z lednice je o kačku dražší než flaška z bedny.

Kára by se hnula z bláta

Neřeknu nic nového, když podotknu, že tu vzniká komunita se svým vlastním životem. Ano, byla tu odjakživa, první Vietnamci přicházeli hluboko za minulého režimu.

Čtěte také

Zajděte se podívat do Vietnamtownu SAPA v pražské Libuši, říká se mu Little Hanoi. Chcete autentickou asijskou exotiku? Ušetříte za letenku, stačí vám jízdenka na autobus číslo 333 z Kačerova. Chodíváme tam se ženou na oběd, mají tak skvělé polívky. Česky se tam domluvíte jen tak tak. Ale v sousedním Ohrobci už v místní Little Little Hanoi zní ryzí čeština.

Je to zajímavá komunita. Neliší se od našinců ani tolik tvarem očí, ale pílí, houževnatostí, cílevědomostí. Taky rodinnou soudržností, jak si všímám. Mohli bychom se od nich učit, ale bojím se, že právě tohle se naučit nedá, zvlášť když jsme to uměli a zapomněli na to.

Ondřej Neff

Spíš čekám, a bude to ještě pár let trvat, kdy se tihle výteční lidé objeví v samosprávě a pak v politice. Třeba se někdo takový objeví, bouchne do stolu a řekne: Flaška z lednice je o korunu dražší než flaška z bedny. Zlatá slova, do kamene je tesat! Stát se politickým programem, kára by se brzy hnula z bláta!

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio