Ondřej Konrád: Zaorálkovo gruntovní gruntování

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ministr kultury Lubomír Zaorálek

Říká se, že nové koště dobře mete. Čili že chce například čerstvý zaměstnanec nebo kdosi právě povýšený učinit dojem. Snaží se.

A rčení ovšem naznačuje, že po určité době viditelné úsilí zvolna ustane.

Technicky vzato je do funkce ministra kultury teprve před třemi týdny jmenovaný Lubomír Zaorálek nepochybně novým koštětem. Jenže v tomhle případě jde o protřelého politika, který kupříkladu jedno volební období řídil Poslaneckou sněmovnu a další zase ministerstvo zahraničí.

A do kultury sice ani v žádné jiné z řady svých funkcí nezasahoval, avšak kdo ho jen trochu zná, ví, že je to osoba se solidním takřečeným „kulturním rozhledem“. Který je pro post resortního ministra ne snad nutný, ale rozhodně se výborně hodí. Už jen pro obecný dojem.

Stačí si vzpomenout na jednoho ze Zaorálkových předchůdců, který se veřejně vyznával z lásky ke skupině Kabát. A asi si myslel, že to pro něho bude plus.

Na běžícím pásu

Tedy Zaorálek nové koště je i není. A ovšem, zatím mete rázně. Že i dobře, o tom bude mít pochybnosti přinejmenším exministr Staněk.

Neboť různá jeho rozhodnutí Zaorálek anuluje takřka na běžícím pásu. Včetně těch, která Staněk učinil během posledních hodin v úřadě, nemusel se z nich tedy už nikomu zodpovídat a některá mohou vyhlížet účelově, případně zlomyslně. Od koštěte v rukou nového koštěte se zkrátka vzdouvají oblaka prachu.

A v nich mizí třeba výběrové řízení na šéfa Národní galerie, podle expertů Staňkem nedbale odbyté, uspěchané a proto se také do něho nikdo nepřihlásil. A pryč je i další výběrové řízení, na ředitele olomouckého Muzea umění, kde se Staňkem odvolaný Michal Soukup stal zástupcem pověřeného šéfa a nový ministr se mu za kroky předchůdce osobně omluvil.

A ještě… ale opatrně!

Ve víru se ztratil také verdikt, že předsedou Ústřední knihovnické rady musí být automaticky ředitel Národní knihovny. Nad čímž si knihovnická veřejnost během léta klepala významně na čelo.

Zaorálek se zřejmě i chystá obnovit činnost rady doporučující granty pro festivaly klasické hudby, jíž vedl senátor Bek a kterou Staněk z ničehož nic zrušil. A členy nedoloženě a žalovatelně osočil. A prověřovat se prý bude i Staňkovo zrušení památkové ochrany Hadích lázní v Teplicích. Kde však třeba našlapovat velmi opatrně – exministr totiž nahrál místnímu developerovi, ale hlavně zároveň donátorovi volební kampaně prezidenta Zemana.          

I bez toho je to zatím slušný výkon. I když Zaorálkovi vlastně ani nic jiného nezbývalo. Zvlášť když mu jistě jde o to, aby na něho kulturní obec nehleděla úkosem. Mimochodem – takhle radikálně zatím nedělal pořádek snad žádný ministr po předchůdci z téže politické strany! Jde o úplné unikum!

Ondřej Konrád

A ona kulturní veřejnost si musí přát, aby se po impozantním prvém dojmu nový ministr jaksi nevyčerpal. A nenaplnil úsloví, které sice přímo neříká, že nové koště mete dobře jenom chvilku, ale každému je to jasné. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu