Ondřej Konrád: Premiér nám mnoho neřekl

22. září 2020

Když ve znovu vypjaté situaci znovu mlčí hlava státu, premiér ji – znovu – ochotně zastupuje. A jednak mírným tónem apeluje na odpovědnost nejširší veřejnosti, ale zároveň ji zbytečně nestraší a spíš povzbuzuje.

Tak by se zhruba mohlo shrnout nedlouhé pondělní vystoupení Andreje Babiše, jistě pečlivě rozmyšlené jeho poradním týmem. I když v něm leckomu mohlo mnohé scházet, neboť šlo o projev dost obecný. Třebaže obsahující pasáž o několika konkrétních bodech, jež je třeba momentálně intenzivně naplňovat.

Hledání promarněného času

Čtěte také

A k níž kritikové jistě poznamenají, že o těchto věcech měl šéf exekutivy hovořit podstatně dříve, a ne až když se druhá vlna prudce rozjíždí. Byť zatím, a doufejme, že k tomu ani nedojde, nemá drastické dopady.

A oněm kritikům se také bude zdát, že se sice premiér chvályhodně doznal k chybě osobního „unešení nastupujícím létem a atmosférou ve společnosti“, což vedlo ke zrušení nejdrastičtějších opatření. A dodejme, až k jeho premiantské euforii. Ale zároveň pominul, že ony rozvolněné měsíce vláda nevyužila k přípravě na více než pravděpodobnou recidivu epidemie.

A jestliže dnes Andrej Babiš hovoří o rozdělené společnosti, jejíž jedna část s nynějším přitvrzením pravidel nesouhlasí, domnívajíce se, že jde o pouhou chřipku (premiér zmínil mladší generaci, ale týká se to i mnohých lidí ve vyšším věku), může to být mimo jiné důsledkem série zmatečně působících kroků nejvyššího vedení země.

Čtěte také

Které se daly chápat zjara, kdy tváří v tvář nové situaci neměla jasné recepty řešení ani většina ostatních zemí nejen na evropském kontinentu. Jenže mezitím plynul čas, který se více méně promarnil. Ostatně kontroverzní otázku znovuzřízení krizového štábu premiér úplně pominul. A jak řečeno, spíš se snažil nabádat občany k ohledům vůči těm, které epidemie nejvíc ohrožuje, tedy jednak k nejstarším spoluobčanům, ale také vůči i mladším s dlouhodobými zdravotními problémy.

Jenom volební spot?

Čtěte také

Je sice pěkné, jestliže premiér tak jako na jaře neopomene poděkovat za obětavost a nasazení lidem v celé řadě profesí, kteří mají nadto před sebou podle všeho další náročnou etapu. Ale vyhnul se širokému okruhu lidí, jimž zatím stát v krizi pomáhá nedostatečně, anebo liknavě. Jak tomu u administrativního šimla bývává. Ačkoli si vláda přece půjčila obrovskou částku.

Že opozice nad premiérovým pondělním vystoupením mávla rukou coby nad bezobsažným předvolebním spotem hnutí ANO, se ovšem dalo čekat. A lídr nejsilnějšího politického subjektu v zemi s tím jistě počítal. Stejně jako s tím, že naopak své příznivce osloví.

Ondřej Konrád

Shrnuto a podtrženo – nezaznělo nic nového, ani kontroverzního. A veřejnost je spíš zvědava, jak se projeví čerstvá změna na postu ministra zdravotnictví. Který bude muset chtěj nechtěj hledat průnik mezi přibrzděním nákazy a udržením ekonomiky státu v chodu. Nic k závisti. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio