Ondřej Konrád: Nezodpověditelné otázky kolem Kliniky

10. leden 2019

Je jasné, že se žádní státní úředníci nehodlají dostat do konfliktu se zákonem.

A tak když konkrétním ze Správy železniční dopravní cesty takříkajíc spadlo roku 2016 do klína jakoby nikým nechtěné bývalé zdravotnické zařízení pod žižkovským kopcem Parukářka, v němž už ovšem nějaký čas působili aktivisté pod hlavičkou Autonomní sociální centrum Klinika, museli se o majetek začít starat.

V zakopaných pozicích

To znamená nejprve jej dostat pod kontrolu, neboť lidé u Kliniky odmítali objekt opustit, případně se do něho znovu vlámali a ignorovali sérii verdiktů.

Apolena Rychlíková: Stane se z budovy pražské Kliniky znovu nevyužívaná ruina?

Autonomnímu sociálnímu centru Klinika končí o půlnoci 2. března 2016 smlouva o výpůjčce

Od obsazení nepoužívané plicní polikliniky na pražském Žižkově uplynuly více než čtyři roky.

Nakonec nezbylo loni na podzim i Ústavnímu soudu než konstatovat, že „nelze tolerovat okupaci cizích objektů bez právního důvodu jen proto, že jsou momentálně nevyužívány.“ Což byl od počátku hlavní argument aktivistů, kteří uvedli do chodu dlouhodobě zanedbaný a zřejmě bezdomovci a narkomany užívaný objekt.

S cílem zřídit v místě kavárnu, vegetariánskou jídelnu, knihovnu, čítárnu a komunální dílnu, pořádat přednášky, semináře, debaty a workshopy. Díky komunitní podpoře a bez závislosti na veřejných financích.

Prohlédněte si fotogalerii z vyklízení Autonomního sociálního centra Klinika

Vyklízení autonomního sociálního centra Klinika na Žižkově exekutorem

„Vítám vás a přeji příjemný den,“ pronesl krátce před 10 hodinou exekutor Ivo Luhan před Autonomním centrem Klinika. V 10 hodin se pokusil zahájit exekuci a vstoupit do budovy. Na první pokus se to nepodařilo, protože před hlavním vchodem stáli aktivisté i novináři. Exekutor si tak zavolal na pomoc policii.

Asi by si každý na akcích Kliniky na své nepřišel, ocitala se ve zprávách ministerstva vnitra o extremismu – respektive v odstavcích věnovaných extrémní levici. Nicméně určité sympatie vskutku aktivní aktivisté budili a tu a tam to vypadalo, že se pro ně nějaké řešení najde, třeba i v jiném neužívaném objektu.

A když nedobrovolně opouštěl post náměstka pražské primátorky Matěj Stropnický, vymínil si, že bude město ke Klinice vstřícné. Ale to zřejmě nešlo, protože prostě objekt hlavnímu městu nepatří. A musela by být vůle nějak to změnit.

Zákonité finále 

Proč nebyla, těžko říci.  A v den, kdy ke Klinice dorazil exekutorský vyklízecí tým s beranidly a policejní asistencí, řekl současný primátor Zdeněk Hřib od Pirátů, kteří by měli mít pro aktivisty jisté pochopení, že se snažili o mediátorskou roli, ale nenašli dost vůle z obou stran sporu. V němž ale mohl být už dávno stát o něco rozumnější a tedy i velkorysejší, Kliniku Správě železnic nevnucovat, anebo aktivistům cosi nabídnout.

Ondřej Konrád

Je ovšem otázka, zda by to přijali. Vzpomeňme si, jak kdysi Stropnický starší, ministr obrany, nabízel, že by se policií vždy rozháněné technoparty mohly konat v některém nevyužívaném vojenském prostoru. Na takovou absurditu by zgruntu ilegalističtí technaři přece nikdy nemohli přistoupit!

A tak nakonec i na Žižkově bude policie, ač nerada, muset aktivisty z budovy jednoho po druhém vynášet ven před zraky televizních kamer. A kde kdo si bude klást zřejmě nezodpověditelnou otázku, jestli se tomu nedalo přece jen vyhnout.  

Spustit audio